Εμφάνιση ενός μόνο μηνύματος
  #20  
Παλιά 31-05-12, 13:09
noutsman Ο χρήστης noutsman δεν είναι συνδεδεμένος
Banned
 
Εγγραφή: 29-04-2012
Περιοχή: Ελλάδα, Γρεβενά (Ταχ. Κώδικας 51100)
Μηνύματα: 267
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Vasso Guppy Εμφάνιση μηνυμάτων
Λοιπον, το αρχικο μου ερωτημα ηταν αν μπορω να βαλω γαριδες. Διαβαζοντας τις γνωμες αποφασισα να μην βαλω. Οσο αναφορα το "ενυδριακι" μου, δεν ειναι ενα κλασσικο ενυδρειο. Για την καθαριοτητα του, αλλαζω το νερο καθε 20 μερες. Την διακοσμηση την εχω φτιαξει μονη μου, και δεν εχει χαλικακια και ψευτικα φυκια ή διαφορα διακοσμητικα. Εχω βαλει πετρες απο την θαλασσα, κοχυλια και ενα κερατοφυλλο που ειναι στο γλαστρακι του. Το εχω γφτιαξει με τετοιο τροπο ωστε ειναι φουλ εξοπλησμενο με κρυψονες γιατι μερικες φορες δεν προλαβαινω και οι γκαπυνες γεννανε μεσα στο ενυδρειο. Ξερω οτι το ενυδρειο μου δεν ειναι πολυ μεγαλο, αλλα ακομα και σε αυτο τα ψαρια μου μια χαρα ευτυχισμενα κολυμπανε. Φυσικα και θα ηθελα να παρω ενα μεγαλυτερο αλλα προς το παρρον αυτο μπορω να εχω μονο...
Όντως Βάσω, είναι ΠΑΡΑ πολλα αυτα που πρέπει να προσέξεις! Όπως ειπαν και τα υπόλοιπα παιδιά....σε αυτα τα λίτρα, μονο γαριδαδικο μπορεις να φτιάξεις! Ή....με το ζόρι να βαλεις κι εναν μονομαχο!Επίσης αλλαγές...ειδικα με τοσα πολλα ψαρια που εχεις για αυτα τα λιτρα, πρεπει να γινονται ΚΑΘΕ ΜΕΡΑ! Το χαλίκι είναι ΑΠΑΡΑΙΤΗΤΟ για ενα ενυδρειο! Που πας ξυπόλητη στα χιόνια??Αν θες τα ψαρια σου να "ζησουν" ευτυχισμενα...παρε ΕΠΙΓΩΝΤΩΣ νεο ενυδρειο! Τουλάχιστον 60-70 λίτρα (για να ψαρια που εχεις)...(και λιγα λεω)...! Ειναι σαν να παρω εγω εσενα και να σε βαλω σε ενα δωματιο με μεγεθος κελιου φυλακης! Θα ησουν ευτυχησμενος??μπαα.. .!

Δεν θελω να το παιξω εμπειρος (γιατι πιστεψε με...δεν ειμαι)..αλλα...απλα θελω να σε βοηθησω να καταλαβεις τα βασικοτερα..!!
-------------------------
Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Vasso Guppy Εμφάνιση μηνυμάτων
Οταν το καθαριζω βγαζω τα παντα απο μεσα.
Το να καθαριζεις το χαλικι ειναι πολυ ευκολο! Παιρνεις εναν κουβα και σιγα σιγα βγαζεις το χαλικι με τα χερια και τα βαζεις στον κουβα! Μετα το πλενεις (π.χ. με λαστιχο ή στην μπανιέρα)....! Έπειτα το "βραζεις", το αφηνεις για λιγο και το βαζεις ξανα μεσα!!!Τιποτα το δυσκολο!

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη noutsman : 31-05-12 στις 13:09 Αιτία: Automerged Doublepost
Απάντηση με παράθεση
 
Page generated in 0,01576 seconds with 11 queries