Εμφάνιση ενός μόνο μηνύματος
  #1  
Παλιά 28-05-12, 21:31
Το avatar του χρήστη despot
despot Ο χρήστης despot δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 29-04-2012
Περιοχή: ΦΛΩΡΙΝΑ
Μηνύματα: 50
Προεπιλογή ΑΠΟΣΤΟΛΗ ΔΙΑΣΩΣΗΣ

Παρακαλώ για τη βοήθεια σας σχετικά με το ενυδρίο κ τα ψαράκια μου !
Καταρχίν θα σας πώ ππως βρέθηκα με ενυδρίο κ ψαράκια ..

Ζώ μαζί με τις 2 κόρες μου 3 ετών στην επαρχία συχνά κάναμε επίσκεψη σε κοντινό χωριό σε κατάστημα πιτσαρία-καφέ κ ο λόγος ήταν το ενυδρίο του μαγαζιού μιάς κ πρέπει να ήταν πάνω απο 600 λιτ ! ο εν λόγο καταστηματάρχης το νοίκιασε απο τον προηγούμενο κάτοχο της πιτσαρίας λόγο σύνταξης το θέμα είναι πως ο συνταξιόυχος πιτσαδόρος είχε κάνει εξωτερικό κ είχε πάθος με τα ψάρια επίσης ήταν πολύ προσεχτικός στη φροντίδα τους κ αυτό το έβλεπες στο ενυδρείο του μαγαζιόυ , ο νέος κάτοχος δεν είχε ιδέα κ όπως ήταν επόμενο τα ψαράκια τα πρώτα δηλαδή πεθαναν -- μετά εμφανίστηκε κάποιος που του έδωσε πάρα μα πάρα πολλά χρυσόψαρα - πλέκο - γατόψαρα το θέμα είναι πως η πιτσαρία έλκεισε κ ο τύπος άφησε μέσα τα ψαράκια χωρίς να δουλέυει το φίλτρο κ χωρίς να τα ταίζει πάνω απο 1 μήνα ........... μετά απο τυχαία επίσκεψη στο μαγαζί το θέαμα που είδα με σόκαρε , επέπλεαν δεν ξέρω κ εγώ τί ήταν λεπια απο ψάρια σκουπίδια κ το νερό ήταν καταπράσινο κ στο 1/3 της αρχικής ποσότητας του....... πήρα αμέσως την απόφαση κ έτρεξα για να βρώ ενυδρίο το μόνο διαθέσιμα ήταν 1 των 400 λιτ κ ένα τον 100 φυσικά όυτε λόγος να πάρω των 400 λτ μιας κ δεν χωράει στο σπίτι μου πήρα των 100 λιτ,

λοιπόν το ενυδρίο μου είναι 100 λιτ
έχει μέσα 2 φίλτρα μηχανικού καθαρισμού
υπόστρομα απο στρογγυλεμένες πετρούλες όπως κ ψιλή λευκή άμμο
αεραντλία μεγάλη σχετικά
θερμοστάτης στους 23
πλαστικά φυτά
ένα μικρό ξύλο ενυδρείου
ένα αμφωρέα διακοσμιτικό για ενυδρείο
τα ψαράκια που έχω είναι

1 πλεκο
6 γατόψαρα
5 χρυσόψαρα

είναι τα μόνο που μπόρεσα να πιάσω απο τα θολά νερά του παλιού ενυδρίου

λοιπόν να αναφέρω κ κάτι που ξεχασα

το ενυδριο το απέχτησα απο φίλο μου που έχει μαγαζί με κυνηγιτικά είδη κ όλος τυχαίος πρίν καιρό είχε έρθει ένας πωλητής κ
τον έπεισε να βάλει μεσα κ είδη ενυδρίου φυσικά μιας κ δεν γνώριζε τίποτα απο ψάρια σταμάτησε να ασχολήτε κ πλέων ότι έχει
μείνει απο είδη ενυδρίου το έχει σε μιά αποθήκη δεν ξέρει όυτε ο ίδιος τι έχει μέσα ........

ο φίλος που έχει το μαγαζί γνωρίζει μονο τα βασικά μάλλον ξέρω περισσότερα κ έχει ένα ενυδρίο με 2 χρυσόψαρα


Μιάς κ δεν υπήρχε χρόνος για στρώσιμο ενυδρίου κ ολοκλήρωση του κύκλου του αζώτου πήρα μπόλι απο τον ενυδρίο του φίλου μου κ
περίπου 30 λιτρα νερό το έβαλα μέσα στο καινούργιο ενυδρείο κ γέμισα με νερό βρύσης, αφού πρωτα το καθάρισα μόνο με κρύο νερό ...

έριξα αντιχλώριο κ κάποια έτοιμα βαχτίρια στις ποσότητες που έλεγε το μπουκαλάκι ( το έχω πετάξει αλλιώς θα σας έλεγα το όνομά του )
περίμενα 24 ώρες κ έβαλα μέσα όλα τα ψαράκια με τον σωστό τρόπο .

θέλω να πώ πως το ενυδρείο τρέχει έδω κ ένα μήνα έγιναν ταχτικές αλλάγές νερού ,

το θέμα είναι πως πρέπει να πάρω καινούργιο ενυδρείο κ χρήματα δεν υπάρχουν άλλα ..........

τα ψαράκια προσπάθησα να τα δώσω σε ένα πετ σοπ αλλά δεν τα δέχτηκε..........

ξέρω πως πρέπει πάρω άλλο ένα ενυδρείο κ είμαι στο προθυρα να πείσω τη γυναίκα μου θα γίνει δηλαδή

αλλά κ πάλι θα πρέπει να περάσει καιρός μέχρι να στρωθεί το καινούργιο ενυδρείο ..

με λίγα λόγια έιμαι απελπίσμένος .........

να αναφέρω επίσης πως έιμαι εντελός άσχετος κ ότι καλό - κακκό έκανα στα ψαράκια το έκανα διαβάζωντας εδώ στο φόρουμ ΕΥΧΑΡΙΣΤΏ ΤΟΥΣ ΠΑΝΤΕΣ !

Επίσης τα προβλήμα ήξερα πως δεν θα αργήσουν να έρθουν κ ήρθαν χθές κιώλας .....

το ένα χρυσόψαρο έχει πριστεί κ τα μάτια του πετάχτηκαν έξω μάλλον έπαθε dropsy το άφησα νιά μέρα χωρίς φαγητό κ σήμερα έδω λίγο βρασμένο αρακά

την αντιβιώση που διάβασα στο φόρουμ για την dropsy την έχω κάνει παραγγελεία μέσω νετ αλλά κάνει πάνω απο 3 μέρες να μου έρθει .......

απομόνοσα το πρισμένο ψαράκι σε ένα καθαρό κουτί πλαστικό των 20 λιτ ...

ΞΕΧΑΣΑΑΑΑΑΑΑ

ΤΑ ΤΕΣΤ ΝΕΡΟΥ ΘΑ ΤΑ ΕΧΩ ΑΥΡΙΟ ΣΤΑ ΧΕΡΙΑ ΜΟΥ ( ΤΑ ΚΑΙΝΟΥΡΓΙΑ )

μιάς κ τις πρώτες μετρίσεις που έκανε ο φίλος μου βγήκαν καλές πρίν 1 βδομάδα κ συμβαδιζαν απόλυτα με τιμές του φόρουμ.......


ΠΡΑΚΑΛΩ ΒΟΗΘΗΣΤΕ ΜΕ ΜΙΑ ΓΝΩΜΗ ΠΕΣΤΕ ΜΟΥ ΠΟΥ ΕΚΑΝΑ ΛΑΘΟΣ Κ ΤΙ ΝΑ ΚΑΝΩ ΑΠΟ ΕΔΩ Κ ΠΕΡΑ

ΕΠΙΣΗΣ ΝΑ ΡΙΞΩ ΑΛΑΤΙ ΕΝΥΔΡΕΙΟΥ ΜΙΑΣ Κ ΤΟ ΠΑΙΡΝΩ Κ ΕΥΤΟ ΑΥΡΙΟ ΜΑΖΙ ΜΕ ΤΑ ΤΕΣΤ ?

ξέχασα να σας πώ πως απο το ενυδρείο της πιτσαριας μπορώ να πάρω ότι θέλω μιας κ δεν έχει υπόστρομα μέσα αλλά μακαρόνι κ ανθρακα

θα ανεβάσω φωτογραφίες άυριο αν μπορέσω απο τις πιτσαρίας κ το δικό μου να δείτε χάλι μάυρο κ να πείτε γνώμη για το δικό μου...


όλες οι υποδήξεις σας δεχτές !
Απάντηση με παράθεση
 
Page generated in 0,02498 seconds with 11 queries