Εμφάνιση ενός μόνο μηνύματος
  #23  
Παλιά 27-05-12, 16:00
Το avatar του χρήστη delta66
delta66 Ο χρήστης delta66 δεν είναι συνδεδεμένος
Professor
 
Εγγραφή: 29-09-2007
Περιοχή: Αθηνα
Μηνύματα: 19.360
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Manuel Εμφάνιση μηνυμάτων
1. Συμφωνώ μαζί σου, πως το ιδανικό θα ήτανε να αλλάζουν οι συνθήκες στα ψάρια, όπως πχ να μιμείσαι την εποχή πλυμμηρών, βροχών, ξηρασίας, αναπαραγωγής κλπ. Αλλά δε μπαίνω στην διαδικασία αυτή προς το παρόν!!

2. Θα ήθελα να σου κάνω μια ερώτηση αν γνωρίζεις, μιας και το ανέφερες.. Πώς μπορώ να επεμβαίνω και να ρίχνω το pH, με οικειακά υλικα, δίχως να επηρεάζω τα ψάρια μου; πχ σταγόνες λεμονιού θα το έριχναν, αλλά δε ξέρω αν θα έχω ενυδρείο η κακαβιά μετά

3. Ευχαριστώ για τα site και για το προσωπικό κόπο που έκανες να βρεις τις συνθήκες, για να μου δείξεις, πως όντως διαφέρουν.
Άρα εν τέλει, για το συγκεκριμένο ενυδρείο θα πρότινες να βγούνε οι αρλεκίνοι και τα κορύντορας, αν θέλω να συνεχίσω με ζωοτόκα;
1. Αν δεν μπαινεις στη διαδικασια, κρατα λοιπον ιδανικες συνθηκες για οποιο ειδος μπορεις απο αυτα και τα υπολοιπα δωστα σε αγγελια, σε ενυδρειο που μπορουν να ζησουν ιδανικες συνθηκες (αλλιως κρατα τα κι εσυ).
2.Αυτα (λεμονια ξυδια buffers κλπ) φερνουν μονο προσωρινες αλλαγες,
Στην ουσια κανεις κατι χειροτερο απο τις μη ιδανικες παραμετρους που ζουν τωρα.
Ανεβοκατεβαζεις αποτομα τις παραμετρους.
3. Θα εδινα και τα ancistrus. Θα κραταγα τα ζωοτοκα και θα εβαζα γαριδες amano στη θεση των ancistrus, ιδια δουλεια κανουν και καλυτερημε τις αλγες (εκτος τζαμιων - γιαυτα χερακι, ετσι κι αλλιως ουτε τα γατοψαρα τα κανουν λαμπικο), και θα τις βλεπεις και την ημερα.
(ή/και 1-2 applesnail αν δεν ειχα φυτα με πολυ μαλακο φυλλο που μπορει να μασουλαγαν).
Τα κουνουπόψαρα (για Gambusia affinis μιλας προφανως) θα τα εβγαζα, γιατι πρωτα απο ολα δεν θα εμενε τποτα αλλο ζωντανο στο τελος εκει μεσα.
Ή θα εκανα το ενυδρειο species tank για Gambusia affinis.

Αν μπορουσα να φτιαξω το νερο για τα ωοτοκα θα κραταγα μονο τα ωοτοκα.
__________________
O delta66 δεν εχει καμια σχεση με επαγγελματα που αφορουν το ενυδρειο και δεν εξαρταται απο σπονσορες, επαγγελματιες και διαφημισεις.
Γραφει ελευθερα και ανεπηρεαστα την αποψη του και ευχαριστει το GAB που του δινει αυτη τη δυνατοτητα.
Απάντηση με παράθεση
 
Page generated in 0,01677 seconds with 11 queries