Εμφάνιση ενός μόνο μηνύματος
  #12  
Παλιά 22-05-12, 21:02
Το avatar του χρήστη kgf12345
kgf12345 Ο χρήστης kgf12345 δεν είναι συνδεδεμένος
Γηραιοί του GAB
 
Εγγραφή: 08-03-2011
Περιοχή: rio atabapo(μεσα)-alto rio ilioupoli
Μηνύματα: 7.894
Προεπιλογή

οκ,καταρχην αν οι μετρησεις σου αμμωνιας,νιτρωδων κ νιτρικων ειναι σωστες,τοτε οσον αφορα αυτες εισαι ενταξει.
οσον αφορα τις συνθηκες για τα ψαρια σου,οταν κοιτας τα προφιλ τους θα κοιτας να εισαι οσο μπορεις στη μεση.αναλογα παντα τι λεει το προφιλ.αυτο το βρισκεις διαβαζωντας διαφορες πηγες.αν δηλαδη θες να κρατησεις ενα ψαρι που στη φυση ζει σε ph 4.5-6.5 (τυχαιο παραδειγμα) θα πρεπει να το κρατησεις σε νερο με ph 5-5.5.αν εχεις 4 η 7 εισαι εκτος,και αν εχεις 4.5 η 6.5 εισαι στο οριο.εκτος αν θες καποιο συγκεκριμενο αποτελεσμα.για παραδειγμα καποια ψαρια αρχιζουν να ζευγαρωνουν σε καποιες παραμετρους νερου.
το ευρος των τιμων που βλεπεις στα προφιλ ειναι τετοιο γιατι δινεται με βαση τις τιμες που εχει το νερο στο φυσικο περιβαλον του ψαριου ολο το χρονο.περιοδοι ξηρασιας,μουσωνες κλπ.οποτε αν εχεις νερο στα ορια του ψαριου,το αναγκαζεις να ζει μια συγκεκριμενη "εποχη" συνεχεια.και συνηθως τα ορια βρισκονται σε περιοδους μεγαλων εποχιακων αλλαγων.λογικο ειναι αυτο να το στρεσσαρει το ψαρι.κανονικα,εγω νομιζω οτι πρεπει αυτες τις αλλαγες που συμβαινουν στη φυση να τις ακολουθουμε κ στο ενυδρειο,αν και δεν ειμαι σε τετοιο επιπεδο ακομα,εχω πολυ δρομο αυτο ειναι σχετικα ευκολο οταν εχεις μονο ενα ειδος μεσα,αλλα αν ειναι κοινωνικο το ενυδρειο θελει πιο πολυ προσοχη.
και μην ξεχναμε και τις υπολοιπες παραμετρους,οπως θερμοκρασιες,κυκλοφορια νερου,τυπος βυθου,φυτα,φωτισμος,συμπεριφορες κλπ...

με λιγα λογια,αν θες νασαι σωστος,θελει μελετη πριν αποφασισεις τι θα βαλεις κ γιατι

τωρα αν κανω καπου λαθος ας με διορθωσει καποιος πιο εμπειρος.
Απάντηση με παράθεση
 
Page generated in 0,01470 seconds with 11 queries