Εμφάνιση ενός μόνο μηνύματος
  #9  
Παλιά 22-05-12, 01:40
OlgaM Ο χρήστης OlgaM δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 04-01-2011
Περιοχή: Θεσσαλονίκη, Νέα Παραλία
Μηνύματα: 349
Προεπιλογή

Tds δεν έκανα και την όσμωση την αγόρασα Μάρτιο του 2011. Τις μεμβράνες τις άλλαξα πριν δύο μήνες, όταν διαπίστωσα ότι το ph ανέβηκε στο 7.5, δηλαδή στον ένα χρόνο περίπου από την ημερομηνία αγοράς της. Από το pet shop που την αγόρασα μου είπαν ότι λόγω της πολύ συχνής χρήσης προφανώς χρειάστηκε να αλλάξουν οι μεμβράνες. Η αιτία μπορεί να είναι και άγχος του ψαριού από την απότομη πτώση ph, επαναλαμβάνω ότι είμαι πολύ σχολαστική με τις ρουτίνες και γενικά ασχολούμαι πολύ με το ενυδρείο, δεν πιστεύω ότι φταίει κάποια παράλειψη δική μου. Πάντως, τώρα φαίνεται μια χαρά, ελπίζω να ήταν παροδικό! Θα το παρακολουθώ από κοντά το ψάρι σε κάθε περίπτωση

Όσον αφορά τη μέτρηση του ph της βρύσης, έχω ακούσει αντιφατικές απόψεις, δηλ. μία που το προτείνει και άλλη που λέει ότι δεν είναι αξιόπιστη η μέτρηση και θεώρησα πιο σκόπιμο να μετρήσω και να ελέγξω το ph του ενυδρείου

Tώρα προβληματίζομαι για κάτι άλλο. Θέλω να αλλάξω νερό και το ένα από τα δύο ζευγάρια έχει γεννήσει ψηλά στο εσωτερικό φίλτρο, με αποτέλεσμα, αν πέσει η στάθμη του νερού, να κινδυνεύσουν τα μικρά ( ουρίτσες ). Καμία ιδέα? Είναι αναπόφευκτη η θυσία τους?
__________________
S c a l a r o mania
Απάντηση με παράθεση
 
Page generated in 0,01389 seconds with 11 queries