Εμφάνιση ενός μόνο μηνύματος
  #47  
Παλιά 21-05-12, 14:03
orbion Ο χρήστης orbion δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 04-05-2012
Περιοχή: αθηνα
Μηνύματα: 53
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από harris samos Εμφάνιση μηνυμάτων
κατι ακομα το ph πως το κατεβαζεις ?
το ph το κατέβασα με acid buffer seachem βοηθάει και co2 αλλα έχω βάλει μονο μια φορα από μια δόση και δεν χρειάστηκε ξανά σύμφωνα με τις μετρήσεις που έκανα
-------------------------
Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από chs Εμφάνιση μηνυμάτων
Το πιο πιθανο με την ΒΒΑ ειναι να εμφανιστηκε λογω του υπερβολικου για μενα λιπασματος (seachem flourish) που εριχνες επειδη την ειχα πατησει και εγω με αυτην την αλγη και αλλες πλεον ριχνω στο ενυδρειο 0,20 ml απο το flourish σε 120 lt ανα 2 η 3 βδομαδες ,ειναι υπερβολικα δυνατο κατα την γνωμη μου για ενυδρεια με ευκολα φυτα σαν των περισσοτερων (μεσα και εγω)+ το excel ανα 2ημερο που σιγουρα αλλαζαν πολυ γρηγορα οι τιμες στο Co2 και ενα πραγμα που εχω μαθει εδω ειναι οτι οποια τιμη αλλαζει γρηγορα και οχι σταδιακα σε ενα ενυδρειο καπου θα το πληρωσεις στο τελος

Κοψε το λιπασμα για κανα μηνα μη σου πω μεχρι να σου <<ζητησουν>> τα φυτα κρατα το DIY Co2 χωρις να ριχνεις excel και νομιζω δε θα εχεις προβλημα

έχεις δίκιο για το flouris κάπως εστί πρέπει να ξεκίνησε γιατί έριχνα 3 ml την εβδομάδα σε κάποια φάση λέω κάτσε να το αυξήσω λίγο να πειραματιστώ και έβαζα κάθε 3 μέρες εδώ και 3 εβδομάδες δεν έχω βάλει καθόλου flouris παρα μονο excel
-------------------------
Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από delta66 Εμφάνιση μηνυμάτων
Γινεται και εχουμε και πολλα παραδειγματα και στο φορουμ..
Παιζει ρολο η παλαιοτητα του ενυδρειου (βυθος βασικα), η ιχθυοφορτωση (ειδος και ποσοτητα), το ταισμα (ειδος και ποσοτητα), η παραγωγη ρυπων γενικοτερα (ακομα κι απο θανατο ψαριου, φυτου, βιολογιας κλπ), η φυτομαζα (ειδος και ποσοτητα) και οι αλλαγες.
Χωρις να ανακατεψουμε τεχνικα μεσα (φιλτρα απονιτροποιησης κλπ)

Ολα τα ενυδρεια μπορουν να εχουν λιγο εως πολυ απονιτροποιηση, αλλιως θα επρεπε να κανουμε και 100% αλλαγες, αν στηριζομαστε μονο σε αυτες, για να μην εχουμε συνεχη, εστω και μικρη, ανοδο νιτρικων.
Χωρις μερικη απονιτροποιηση, ενα ενυδρειο που ξεκιναει και εχει μετα απο μια εβδομαδα λειτουργιας NO3 30ppm και κανουμε αλλαγη 30%, θα εχει μετα την αλλαγη ΝΟ3 21ppm, αν ανεβαζει νιτρικα 30ppm την εβδομαδα (οπως στην αρχη), την επομενη εβδομαδα θα εχουμε (30+21) 51ppm και μετα την αλλαγη 30% θα εχουμε ΝΟ3 35,7ppm και την επομενη θα εχουν ανεβει (35,7+30) στα 65.7ppm και μετα την αλλαγη 30% θα πεσουν στα 45,99ppm και οσο παει θα ανεβαινει.
και πως ρίχνουμε τους ρύπους εάν αυτοί με κάθε αλλαγή ανεβαίνουν?

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη orbion : 21-05-12 στις 14:03 Αιτία: Automerged Doublepost
Απάντηση με παράθεση
 
Page generated in 0,01748 seconds with 11 queries