Εμφάνιση ενός μόνο μηνύματος
  #16  
Παλιά 19-05-12, 23:06
orbion Ο χρήστης orbion δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 04-05-2012
Περιοχή: αθηνα
Μηνύματα: 53
Προεπιλογή

φιλε δεν ήμουν στο ίλιον αλλα τώρα που το είπες θα πάω και από εκεί μάη βόλτα lol..

όσο για τα προβλήματα δύσκολα θα μου δώσετε λύση από ότι καταλαβαίνω γιατι δεν είναι ένα απλό θέμα h bba όπως παραδείγματος χάρη το στρώσιμο του ενυδρείου.

το ήξερα ότι δύσκολα θα βρεθεί λύση είτε από petshopa είτε από τα forum. αλλα είπα να προσπαθήσω να βρω κάποιον που είχε ανάλογες εμπειρίες και προβληματισμούς με το ενυδρείο του.

δυστυχώς ακόμα δεν έχει βρεθεί αυτός..

ας αλλάξουμε θέμα γιατί η bba πλέον δεν είναι τόσο ενοχλητική αν εξαιρέσεις τον tenellous γιατί βρίσκετε μονο σε 3 σημεία στο τζαμι και δεν αναπτύσσεται (μάλλον έφταιγε το ωράριο του φωτισμού)

πριν 2 εβδομάδες πέθανε ένα γκάρυ αρσενικό άγνωστος λόγος. υποψίες η τιμή του ph που την κατέβασα λίγο για το καλο των ram μου. ίσως και γιατί είχα μονο 2 αρσενικά μέσα στο ενυδρείο μου,μου τα χαρίσανε μαζί με αλλα πράγματα και δεν μπορούσαν να πω όχι..(


προχθές πέθανε το spotted hillstream loach ανεξιχνίαστος θάνατος. υποψίες όλες οι συνθήκες και οι τιμές του νερού εκτος από νιτρικά και νιτρώδη, θερμοκρασία και οξυγόνωση. επίσης το excel κάθε 2 ημερες αλλα και η τροφή μιας και είδα μαζεμένη κοιλια.

σήμερα πέθανε ένα cory panda που το είχα 4 μήνες να προσθέσω πως εχθές αγόρασα αλλα 2 πάντα για να νιώθει καλύτερα (και αυτό πέθανε έλεος!!!) ανεξιχνίαστος θάνατος υποψίες ο mini pleco (δεν θυμάμαι name μιας και που και που κάνει κάνα ντού στα πάντα δεν ξέρω γιατί και στον αρσενικό ram.ακόμα οι αμάνο που έγιναν 6 γιατί είχα 4 μου χαρίσανε 2 ακόμα και δεν μπορούσα να πω όχι πάλι, έχουν πάρει θάρρος.τέλος ύποπτα είναι και τα σαλιγκάρια δολοφόνοι που πραγματικά στους 2 τελευταίους θανάτους παίζαν μάπες με αμάνο ποιος θα προλάβει να φάει το ψοφίμι. στην περίπτωση του πάντα μέσα σε 10 ώρες (δεν το είχα πάρει χαμπάρι ότι πέθανε) δεν αφήσανε ίχνος μόνο ο σκελετός μέχρι και τα "εντόσθια" φάγανε..χωρίς μάτια ουρά κρέας τίποτα

τιμές τέλειες χωρίς λόγο όλοι οι θάνατοι αρρώστια καμία. και εκτός αυτού τα πρώτα που θα πάθαιναν κάτι θα ήταν τα ram τώρα γιατί και πως τα προηγούμενα μας αφήσανε χρόνους,ίσως καταλάβω στο μέλλον ίσως και ποτέ.

τέλος έχω καταλήξει σε ένα γενικό συμπέρασμα =>κάθε ημερα και διαφορετική για το ενυδρείο

είτε αυτό λέγεται bba,είτε ανεξιχνίαστος θάνατος,είτε γεννα..η οποιο πρόβλημα άλλο σας αρέσει

και εγώ έμπλεξα όπως και εσείς και κάνω τον ntedntektib να βρω τι παίζει κάθε φορα.

μονο που εγώ το παρακάνω γιατί αγαπώ τα ramirezi μου περισσότερο από οτιδήποτε xD

γιατί κύριοι δεν υπάρχουν πιο όμορφα ramirezi από τα δικά μου και αν πεθάνουν που θα βρω αλλα τόσο ωραία?

τα περισσότερα έχουν στραβό στόμα και ένα σορό αλλα κουσούρια από τις επεξεργασίες και της διασταυρώσεις

αν και εδώ που τα λέμε αρχίζει να μου κλέβει την καρδια το ενυδρείο που έγινε αλλαγή στο στήσιμο από αρχή.άλλαξαν ψαρια,άμμος αλλα και διακόσμηση.

τελείωσε σήμερα και μπήκαν μέσα 5 demasoni pseudotropheus είναι μικρούλια ακόμα θέλω να τα δω να μεγαλώνουν

σας το παρουσιάζω αν και δεν έχει τελειώσει ακόμα 100%
ούτε το νερό δεν έχει ξεθολώσει από την φρέσκια άμμο ούτε τα ψαρια έχουν βγάλει τα χρώματα τους... όπως και να έχει αρχίζω και ερωτεύομαι αυτήν την αγριάδα




Shot at 2012-05-19


υ.γ. εσείς που δεν διαβάζετε τα post mou plz μην "σπαμαρετε" λέγοντας pooooooo pοooooooo ποσο μεγάλο post είναι αυτοoooo έλεος...
Απάντηση με παράθεση
 
Page generated in 0,02238 seconds with 11 queries