Εμφάνιση ενός μόνο μηνύματος
  #48  
Παλιά 18-05-12, 13:32
Το avatar του χρήστη ChocolatePuma
ChocolatePuma Ο χρήστης ChocolatePuma δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 25-04-2012
Περιοχή: Μαρκόπουλο Αττικής
Μηνύματα: 4.653
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από delta66 Εμφάνιση μηνυμάτων
Θελεις λοιπον ενα ενυδρειο 60-70 λιτρα και πανω (αναλογα την ιχθυοφορτωση που θελεις να κρατας και την ανεση στο ταισμα)
και ενα φιλτρο με μισο λιτρο χωρητικοτητα και πανω (παλι αναλογα την ιχθυοφορτωση που θελεις να κρατας και την ανεση στο ταισμα) , και ροη 400+ λ/ω, ει δυνατον και μεγαλυτερη αλλα ρυθμιζομενη.

Θα πρεπει να εχεις επιπλεον τα απολυτως απαραιτητα,
θερμαντηρα, συνήθως απ όσο έχω δει, περιλαμβάνεται στην τιμή
ψυξη,
θερμομετρο, έχω
φωτισμο συνήθως απ όσο έχω δει, περιλαμβάνεται στην τιμή
χρονοδιακοπτη/ες έχω
και μετα δευτερευοντως για διακοσμηση ευκολη και οικονομικη (αφου ειναι μικρο το μπατζετ) δωεραν κλαδεματα ευκολων φυτων απο τις αγγελιες και αμμο μαζεμενη απο θαλλασα και καμια πετρα ανεξαρτητου συστασης αφου τα ψαρια ζουν σε σκληρο νερο (ή απο πρακτικερ, ερμη κλπ).

Λογω πολυ χαμηλου μπατζετ θα ελεγχα και καποια ενυδρεια απο τις αγγελιες (πχ http://www.aquatek.gr/vb/showthread.php?t=62243 αν εχει μεινει απουλητο, εχει πολυ καλη τιμη και εχει και φιλτρο θερμαντηρα και βαση).
Επισης, αν δεν υπαρχουν διαθεσιμα, θα περιμενα μεχρι να βγει καποιο καλομεταχειρισμενο σε καλη τιμη.

Αλλιως αν πας σε καινουριο, θα πας σε καποιο κινεζικο (πχ aquel, anubias, καρφουρισια -πιο παλια εφερνε και ιταλικα πολυ καλα-, ή φτηνο γερμανικο πχ juwel record) και κινεζικο φιλτρο. (χωρις να ειναι υποτιμητικος ο τιτλος "κινεζικο", μια χαρα ενυδρεια και φιλτρα βγαζουν, για τα λεφτα τους).
Και φυσικα με καινουριο, θα χασεις σε λιτρα κλπ
Κατι ferplast, ξεχνα τα σε αυτα τα λεφτα.

Θα προσεξεις μονο τα φιλτρα που εχουν καποιες προσφορες απο ενυδρειακα σετ, που ειναι πολυ αδυναμα για ασφαλη διατηρηση ψαριων (ιδιως με το μεγαλυτερο φορτωμα απο το μινιμουμ που κανουμε και που καλυπτουν συνηθως τα φιλτρα αυτα).
Τα εσωτερικα απο καποια σετ ομως ειναι καλα (πχ juwel, καποια κινεζικα με το μεγαλο φιλτρο πλατης) και με μια μικρη αναβαθμιση στα υλικα γινονται σουπερ.

Θα κανεις απαραιτητως καλη ερευνα αγορας (και θα βοηθησει και απο οποιος εχει ακουσει/δει κατι) γιατι οι τιμες στα ιδια προιοντα μπορει να
"παιζουν" αρκετα, απο καταστημα σε καταστημα. συμφωνω!!

Παλιοτερα εκανε το waterinn προσφορες με δωροεπιταγες 30-100% επι της τιμης του ενυδρειου, που καλυπταν πολλα απαραιτητα εξτρα κατα την αγορα ενυδρειου, αλλα τα εχει κοψει (και εχει χασει μεγαλο μεριδιο πωλησεων φυσικα).

Καλα μεχρι εδω? Πιο καλά δεν γίνεται!
-------------------------
Θελεις σε αυτα τα χρηματα να ειναι και το επιπλο? ή εχεις χωρο να το τοποθετησεις? Έχω χώρο (δεν χρειάζομαι έπιπλο)
Ερώτηση : Το 30λιτρο, το αφήνω ως έχει, ωστε να χρησιμοποιηθεί ως βοηθητικό?
Απάντηση με παράθεση
 
Page generated in 0,02471 seconds with 11 queries