Εμφάνιση ενός μόνο μηνύματος
  #8  
Παλιά 18-05-12, 20:56
orbion Ο χρήστης orbion δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 04-05-2012
Περιοχή: αθηνα
Μηνύματα: 53
Προεπιλογή

εξελίξεις από το στρατόπεδο σήμερα

θα δοκιμάσω να παίξω με τον χρόνο του φωτός
το πρόγραμμα έχει ως εξής

2 ώρες στην αρχή μονο την κίτρινη λάμπα στην συνεχεια
2 ώρες ροζ και λευκη
2 ώρες όλες μαζί
2 ώρες μονο κίτρινη στο τέλος

dj έχω καταντήσει xD

θέλω να δω αντιδράσεις ως τώρα έχω ξεκινήσει μονο με κίτρινη και η "ραμιρεζα" βγάζει όλα τα χρώματα δεν τα κρατάει σταθερά(λογικό αφού υπάρχει αρσενικό μέσα και κυνηγητό) ωστόσο ο αρσενικός σήμερα δεν κυνηγάει τόσο (ίσως γιατί έπεσε η θερμοκρασία σήμερα στους 26c)

τα neon πλακώνονται και σήμερα

αλλά παρατήρησα 1 neon μαζί με αλλά 2 σε διαφορετικές φάσεις
έμπαινε μέσα στο φυτό με ένα από τα αλλα δυο σε διαφορετικές φάσεις, ερχόταν το ένα ψάρι διπλα στο άλλο και κουνούσαν έντονα τις ουρές τους κολλητά το ένα με το άλλο (μάλλον sex lol xD). ύστερα από αυτό που είδα σήμερα αρχίζω να αναρωτιεμαι αν όλο αυτό το κυνηγητό- ξύλο που πέφτει είναι από φλέρτ και ένα η δυο neon που έχουν λίγο πιο μεγάλη κοιλίτσα (προς τα κάτω) από τα 10,είναι μανούλες...

τογαππυ αύριο φεύγει απο το ενυδρειο γιατί όσο περνάνε οι μέρες χωρίς να έχει έστω ένα άλλο αρσενικό για να δείχνει την ουρα του (δηλαδή να ασχολείται) αλλα ούτε και θηλυκές να κάνει παιχνίδι

παρατήρησα ότι ασχολείται με τα neon και αυτό δεν βοηθάει την κατάσταση όλη μέσα στο ενυδρείο

η bba καλά κρατάει στον tenellus

έχει εμφανιστεί λίγο στο τζαμι από εχθές αλλα δεν ξέρω αν αυτό είναι bba μου μοιάζει λίγο διαφορετική.

η bba στο τζαμι βγαίνει μια τριχουλα και αρχίζει και βγάζει και άλλες τριχούλες με αποτέλεσμα να έχει διακλαδώσεις και να γίνετε μια τούφα σε γκρίζο μαύρο
χρώμα

αυτή που βγήκε είναι απλά μια τρίχα και δεν βγάζει διακλαδώσεις όπως επίσης είναι πιο πράσινη από την άλλη (δεν γνωρίζω το είδος άλγη και δεν έχει εξακριβωθεί ποια είναι)

εδώ υποψιάζομαι πως φταίει το (diy) co2 ίσως χρειαστεί μπουκάλα στο μέλλον για να γίνει πιο σταθερό το σύστημα

ίσως αγοράσω test για φωσφορικά να πειραματιστώ
γιατί δεν τα έχω κοιτάξει καθόλου


τέλος αύριο πρωί πρωί φεύγουν τα ανεπιθύμητα ψαρια
gappy από το 80lt και τα αλλα τρία από το άλλο ενυδρείο κατευθείαν ξεκινάει στήσιμο στις πέτρες,άμμος, μετρήσεις και καπάκι το σαββατο μπαίνουν κιχλιδουλες

2 demasoni pseudotropheus
για αρχή


ακόμα θα αγοραστούν


2 corydoras panda γιατί τα έχει ανάγκη το 1 panda στο 80lt


ζητω συγγνώμη από όλους για τα μεγάλα post αλλα το ψάχνω πολύ το θέμα δεν έχω βρει λύση...

ίσως ασχολούμαι πολύ με τα ενυδρεία για αυτό έχω τόσες λεπτομέρειες να πω xD






ορίστε και ένα video φαίνεται το ξύλο από τα neon τα ram και τα χρώματα αλλα και οι 2 διαφορετικές αλγες

sry για τον ήχο ακούγεται η tv από μέσα με τους "λαλακες" πολιτικούς που έχουμε να τσακώνονται xD


http://www.youtube.com/watch?v=nE4CM...ature=youtu.be


και άλλο ένα με 2 λάμπες ροζ και λευκη.
εδώ φαίνεται ξύλο στα neon και τα πανέμορφα ram μου


http://www.youtube.com/watch?v=Z0ldS...ature=youtu.be

και ο tenellus με την bba και τα κόκκινα φυλα που μαρτυρα ότι έχω πολύ φως η πολλές ώρες λειτουργία δεν ξέρω..

http://img15.imageshack.us/img15/4391/dsc00646cr.jpg
-------------------------
χαρούμενα και δυσάρεστα νέα από το στρατόπεδο

τα neon έχουν σταματήσει κατά 90 %

η "ραμιρεζα" κρατάει σταθερά τα χρώματα

ο αρσενικός είναι κατά 30 % πιο ήρεμος

και για όλα τα προηγούμενα ανακάλυψα ότι έφταιγε αυτό το αρσενικό gappy (λογικό μιας και είναι επιδειξιομανείς και πολύ ερωτιάρης lol)


στην ουσία δεν έφταιγε αυτό έφταιγα εγώ που το έβαλα με τα υπόλοιπα

από σήμερα το πρωί είναι ευτυχισμένος και κυνηγάει τις θηλυκές σε άλλο ενυδρείο

ποτε ξανα gappy με neon και ramirezi και γενικά νομίζω ότι τα gappy πάνε μονο με τα gappy αν σκεφτείς ότι θέλουν και λίγο αλατάκι

όλα αυτά συμβαίνουν με όλες τις λάμπες ανοιχτές

το δυσάρεστο είναι ότι πέθανε το spotted hillstream loach, λογικό μιας και θέλει καλή οξυγόνωση και εγώ με το excel κάθε 2 ημερες δεν βοήθησα και πολύ


δεν έτρωγε κι όλας γενικός είναι περίεργο ψάρι και δεν έκανε για το συγκεκριμένο ενυδρείο τελικά λάθος που το πήρα αλλα προσπάθησα (χε χε πέρασα και αυτό το σχολειό)


πάμε τώρα στο επόμενο θέμα και πολύ μεγάλο κεφαλαιο

σημερινές μετρήσεις

ph 6.8-7
kh 6
gh 4
po4 0
nh3 0
nh4 0
no2 0

για την ακρίβεια είδα λίγα νιτρικά αλλα δεν συγκράτησα την τιμή γιατί ήταν η ελάχιστη




έκανα test φωσφορικά και πήρα 0 όπως βλέπετε

αρχίζω να τραβάω τα μαλλιά μου για τι δεν μπορώ να βρω την πηγή του προβλήματος...

άκουσα και δυο κούφα σήμερα σε δυο διαφορετικά petshop διαφορετικής εταιρίας

πρώτο και κορυφαίο

στέκομαι μπροστά από ένα ενυδρείο που έχει λίγο τριχοειδείς πράσινη άλγη και ρωτάω το μεγάλο κεφάλι από του υπάλληλους τι άλγη είναι αυτή πως ονομάζεται??????

απαντα τριχοειδείς

ok λέω αυτό το ξέρω ποια τριχοειδείς είναι???


απαντα και που να ξέρω εγώ???? ahahahahaha με πιάνουν τα γέλια και αναρωτιέμαι από μέσα μου είναι δυνατόν??

έρχεται μια κοπελίτσα ενδιάμεσα μου λέει bga κυανοβακτιριο είναι σαν γλίτσα την κοιτάω την ξανα κοιτάω λέω αυτό εδώ είναι κυανοβακτιριο??

ναι μου λέει..

αποκλείεται λέω (γέλια εγώ πάλι)

ξανά ρωτάω εγώ ευγενικά το μεγάλο και έμπειρο κεφάλι =>


μάλιστα και εγώ που έχω αυτήν την άλγη στο ενυδρείο μου πως θα την βγάλω? πιο φάρμακο θα μου πρωτινές?

θα βάλεις sae απαντα

θα μου φάει την java απαντώ

και κάπου εκεί για να μην εκτεθεί και άλλο άλλαξε την κουβέντα παίζοντας το έξυπνος με τι test μετράς lol


λέω ph,kh,gh,nh3,nh4,no2 με stik αλλα και no2,nh3,nh4 με σταγόνες

τι λάμπες έχεις λέω juwel 3 χρώματα η juwel έχει 5 μου λέει ποια από τα 5

ρε άνθρωπε λέω όχι αυτά της θάλασσας (εδώ μπορεί να κάνω λάθος εγώ και όντως να έχει δεν γνωρίζω πολίτης δεν είμαι) και λέω nature,color,yellow συνεχίζω τις έχω μονο 2 μήνες και αλλάζει πάλι η κουβέντα


και απαντα επειδή σε βλέπω και ασχολείσαι να μετράς με σταγόνες δες εδώ kh,ph,gh όλα μαζί με 21 euro....

ξανά έρχεται η κοπελίτσα ρωτάω για kixlidoules( δεν είχε ) και ο τυπάς την κάνει με ελαφρά και χώνεται σε ένα γραφείο δεν τον ξανά είδα lol ahahahahaha


αϊντααααααααα


λέω thnx και φεύγω



για άλλο κατάστημα αναζητώντας kixlidoules για το νέο ενυδρείο

φτάνω μπαίνω μέσα πιάνω κουβέντα με ένα από τους 2 ιχθυολόγους για διαφορα θέματα αλλα και για τις kixlidoules που επιτέλους βρήκα σε καλή κατάσταση...

ξεκινάω να μιλάω για bba καμια απάντηση λέω μπορεί να φταίει η cladophora (η μπαλίτσες) τις μετέφερα σε σκιερό μέρος, κανονικά αυτές θέλουν πολύ φως ίσως αρχίσανε να αποσυντιθενται και να απελευθερώσανε αυγά (με το φτωχό μυαλό μου ύστερα από όλες αυτές τις μετρήσεις και όλο αυτό το τρέξιμο να βρω τι φταίει είπα και αυτό)

δεν πήρα απάντηση (έξυπνος ιχθυολόγος)

χτυπάει το τηλέφωνο και πιάνει κουβέντα και δεν επιστρέφει ξανά ahahahahahahaha

δεύτερο κορυφαιο

εκεί με πλησιάζει η ιχθυολόγος γκομενάκι από τα λίγα etsiiiii!!! που παρεπιπτόντως είχε ένα ξυραφάκι και έχυνε "αλγες" από τα ενυδρεία (είδα και βρακάκι lol σα δεν ντρέπομαι ...)

είχε ακούσει που έλεγα για bba της λέω ότι έχω bba τι είναι αυτό μου λέει

της λέω η τριχοειδείς άλγη....

aaaaa έχω και εγώ σε πολλά ενυδρεία εδώ...

χωρίς φυτά της λέω ναι λέει να εκεί στα χρυσόψαρα

ahahahahahaha γελάω εγώ πάλι

μου λέει μπορεί να είχε κάποιο άλλο φυτό και να την μετέφερε (δεκτό) η μπορεί κάποιο ψάρι να είχε και να την μετέφερε...


ahhahahaha γελάω εγώ πάλι

ok λέω... και τι κάνεις για να την βγάλεις?????

τίποτα εγώ την ξύνω και φεύγει...

ahahahhahaa ξανά γελώ εγώ... ok λέω.

δεν φεύγει με τίποτα μου λέει προτιμώ να την ξυνω παρα να ψάχνω τον λόγο που βγαίνει

hahahahaha ok λέω πάλι

την ρωτάω για τα ίδια test με σταγόνες ποσο κοστίζουν?
για να συγκρίνω τιμές..


μου λέει άστο εδώ θα πας.. μου κλείνει το μάτι..

και μου δείχνει τα stik

hahahahahaha πάλι εγώ

φεύγω... θα επιστρέψω αύριο για τις kixlidoules

xD

συμπέρασμα άσχετοι ιχθυολόγοι με καμιά αγάπη για τα ενυδρεία.. μονο το χρήμα έχει αξια για αυτούς λες και είναι δικια τους η επιχείρηση..

αλλά μάλλον δεν είναι και δεν τους νοιάζει γιατί είναι κακοί υπάλληλοι

πάντως έχω βρει σε κατάστημα ιχθυολόγο που πιάνει πουλια στο αέρα σε σχέση με άλλους αν και αυτός έχει δικαιολογημένες ελλείψεις κανεις δεν είναι τελειoς ..


αναρωτιέμαι διαβάζει κανεις αυτά που γράφω? αν ναι απαντήστε με ένα ναι ahahahahahaha

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη orbion : 18-05-12 στις 20:56 Αιτία: Automerged Doublepost
Απάντηση με παράθεση
 
Page generated in 0,03581 seconds with 11 queries