Εμφάνιση ενός μόνο μηνύματος
  #17  
Παλιά 08-05-12, 20:20
noutsman Ο χρήστης noutsman δεν είναι συνδεδεμένος
Banned
 
Εγγραφή: 29-04-2012
Περιοχή: Ελλάδα, Γρεβενά (Ταχ. Κώδικας 51100)
Μηνύματα: 267
Προεπιλογή

Βασκά, εγώ ξέρω πως δεν είναι καλό τα ψάρια να είναι κοντά σε παράθυρα! Πρέπει (αν μπορείς) να το απομακρίνεις λίγο από εκεί και να ανάβεις το φώς περίπου 12 ώρες την ημέρα! Επίσης τα ψάρια τα ταϊζω 1 φορά την μέρα κάθε πρωι! Ο γλυφτης που θελεις να πάρεις είναι ΒΑΣΙΚΟΣ για κάθε ενυδρείο! Τρέφεται με "Άλγη" (φυτό που τρέφεται με αμμωνία [εξαιρετικά επικύνδινο για ένα ενυδρείο])! Επίσης ένας γλύφτης δεν τρέφεται με "φυλαράκια" (όπως τα περισσότερα ψάρια), αλλά με "Wels Chips"! Τον θερμοστάτη (απ' ότι ξέρω) ΔΕΝ πρεπει να τον κλεινεις ποτε! Ειναι αυτορυθμιζόμενος και μολις η θερμοκρασια φτασει στους 26 βαθμους κελσιου (ιδανικη θερμοκρασια) κλείνει αυτόματα (αυτό σίγουρα το ήξερες κι από μόνος σου απλα το αναφέρω για τοιχόν απορίες)! Τέλος όσο αφορά τα είδη ψαριών (επειδή δεν το ξέρω και πολύ καλά αυτό το θέμα) όταν έχεις μικρά σε μέγεθος ψάρια ΔΕΝ πρεπει να τα βάζεις με μεγάλα ψάρια γιατι πολλές φορές τα τρώνε ή τα τραυματίζουν ΠΟΛΥ σοβαρα και έπειτα πεθαινουν! Γι'αυτο όταν παρατηρείς τάσεις επιθετικότητας μεταξυ δυο ψαριών καλό είναι να πας το επιθετικο ψάρι πίσω και να π΄ρεις κάτι ποιό ηρεμο (το οποιο "τεριαζει" με τα άλλα είδη ψαριών)!

Στέφανος...
Απάντηση με παράθεση
 
Page generated in 0,01660 seconds with 10 queries