Θέμα: Η λίμνη titi
Εμφάνιση ενός μόνο μηνύματος
  #29  
Παλιά 06-05-12, 11:17
Το avatar του χρήστη spinspan
spinspan Ο χρήστης spinspan δεν είναι συνδεδεμένος
Junior Member
 
Εγγραφή: 17-04-2012
Περιοχή: Νέα Μάκρη
Μηνύματα: 18
Προεπιλογή

Έχω ένα πρόβλημα που με απασχολεί και θα ήθελα λίγο από την εμπειρία σας. Το skimmer και την αντλία τα λειτουργώ 24/7. Πριν από 25 ημέρες έβαλα μέσα τέσσερα χρυσόψαρα comets. Πριν από τρεις μέρες έβαλα σε διάτρητες γλάστρες μερικά υδροχαρή φυτά (ευτυχώς με την ελάχιστη θολούρα λόγω της άμμου), καθώς και Salvinia natans.
Από τη πρώτη ημέρα της φιλοξενίας των ψαριών μου, προέκυψε το γεγονός ότι κάθε φορά που έβαζα τη τροφή των ψαριών μου στην επιφάνεια της λίμνης την απορροφούσε το skimmer πριν ακόμα έρθουν τα ψάρια να φάνε. Πραγματικά δε ξέρω με τι ζουν τα δύστυχα, και δυσκολεύομαι να σκεφτώ ένα τρόπο να τα φυγαδεύσω σε ενυδρείο κάποιου εθελοντή. Το μόνο που κάνω είναι κάθε ένα με δύο βράδια να βυθίζω τη τροφή από μόνος μου. Αυτό που παρατηρώ είναι μια αδιαφορία των ψαριών μου στις περισσότερες φορές. Τσιμπολογάνε λίγο και μετά φεύγουν. Επίσης οι μόνες ώρες που τα βλέπω να δραστηριοποιούνται είναι οι νυχτερινές. Την υπόλοιπη ημέρα είναι κριμένα σε πτυχές του liner ή κάτω από την αντλία, ενώ ακόμα και τα απογεύματα που κάνουν την εμφάνισή τους, με το που με βλέπουν εξαφανίζονται σε χρόνο dt. Δε ξέρω τι να πω. Φοβάμαι μήπως τα στρεσάρω και αποφεύγω γενικά να πλησιάζω. Από την άλλη ανησυχώ μήπως τα "ξεκάνω" από τη πείνα. Στο μυαλό μου έχω εικόνες (χωρίς καμία προσωπική εμπειρία) με ψαράκια που κινούνται ακατάπαυστα σε όλα τα μήκη και πλάτη των ενυδρείων και που ανεβαίνουν στην επιφάνεια για να τραφούν. Αυτά που φιλοξενώ είναι πολύ ντροπαλά, και προτιμούν το λιγοστό πράσινο "χαλάκι" της λίμνης.
Παραπλεύρως το skimmer με προβλημάτισε πρόσφατα και με τη Salvinia natans, αφού σε 2 λεπτά την είχε καταπιεί και έβριζα θεούς και δαίμονες. Τελικά πήρα ένα μεγάλο διάτρητο καλάθι και έριξα το φυτό μέσα μέχρι τουλάχιστον να δω να προκόβει και έπειτα να δω τι θα κάνω.
Αλήθεια τι κάνετε οι υπόλοιποι όταν ταΐζετε τα ψάρια σας; Σταματάτε τη ροή του skimmer; Κι όσοι έχετε φυτά που επιπλέουν πως αποφεύγετε να τα καταπιεί η υπερχείλιση;
Αυτά προς το παρών ....

__________________
«Όταν το μυαλό είναι ακμαίο, ασχολείται με την επιστήμη. Όταν αρχίσει να κάμπτεται, στρέφεται προς τη φιλοσοφία. Στη δύση του, τέλος, καταφεύγει στην πολιτική.»
Απάντηση με παράθεση
 
Page generated in 0,01663 seconds with 11 queries