Εμφάνιση ενός μόνο μηνύματος
  #261  
Παλιά 25-04-12, 07:47
Το avatar του χρήστη in the pond
in the pond Ο χρήστης in the pond δεν είναι συνδεδεμένος
Γηραιοί του GAB
 
Εγγραφή: 24-05-2007
Περιοχή: ΚΥΠΡΟΣ
Μηνύματα: 3.198
Προεπιλογή

Καλοκαιριάζει σιγά-σιγά και έχουν ξεκινήσει τα έργα προς περαιτέρω αναβάθμιση του χώρου, όπως τουλάχιστον τον έχω σκεφτεί και σχεδιάσει.
Στην πρώτη φώτο ένα επιπλέον τοιχαράκι που έχω κτίσει για δύο λόγους. Να ανακόψει περισσότερο τον άνεμο και να τελειώσω (επιτέλους) όσο το δυνατόν ανώδυνα οπτικά, την περίφραξη του χώρου για ασφάλεια περισσότερο από τα μικρά παιδιά!

Στη δεύτερη φώτο, όπως είναι σήμερα το κομάτι αυτό με τα φυτά να φουντώνουν και να πιάνουν το δικό τους σχήμα και χώρο. Αργότερα, θα καλύψουν σχεδόν τα πάντα.

Εδώ, ένα σκαλάκι για να γίνει βατό το δρομάκι πάνω από το χώρο φίλτρανσης, γέφυρας και αργότερα της λιμνούλας με τις πέτρες βηματισμού.

Ακολουθεί ένα ψαράκι που έχω πάρει πριν λίγους μήνες. Η ποικιλία του είναι tancho sanke (tancho=κόκκινη βούλα στο κεφάλι) με δύο sumi βούλες (sumi=μαύρες βούλες) που καλύπτουν μερικώς την μεγάλη κόκκινη βούλα. Τότε ήταν κάπου στα 10 εκατοστά, σήμερα είναι άνω των 20 εκατοστών.

Μαζί με το πιο πάνω ψαράκι είχα πάρει και το πιο κάτω, της ποικιλίας shusui. Mπορείτε να δειτε την διαφορά μεγεθών, μεταξύ του 3χρονου πλέον θηλυκού ki matsumba...

Οι πιο πάνω φωτογραφίες έχουν παρθεί κατά το τέλος της περσινής χρονιάς. Πιο κάτω, ανεβάζω μια φώτο όπως είναι ακριβώς σήμερα τα ψάρια μου. Μερικά προσεγγίζουν τα 60 εκατοστά. Ψάρι κάτω αριστερά, είναι το τελευταίο μου απόκτημα (Νοέμβριο) και είναι ένα ΑΑΑ αρσενικό kohaku, σήμερα κάπου στα 25 εκατοστά. Αξιοσημείωτο ψάρι, είναι επίσης εκείνο που βρίσκεται κάτω από το ogon (το κίτρινο nishikigoi).

Το ίδιο ψάρι σε περσινή φωτογράφιση, πώς έχει αλλάξει ε?
__________________
Το air diffuser, είναι αεραντλία...


Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη in the pond : 25-04-12 στις 08:05
Απάντηση με παράθεση
 
Page generated in 0,01752 seconds with 11 queries