Θέμα: Η λίμνη titi
Εμφάνιση ενός μόνο μηνύματος
  #19  
Παλιά 19-04-12, 14:29
Το avatar του χρήστη spinspan
spinspan Ο χρήστης spinspan δεν είναι συνδεδεμένος
Junior Member
 
Εγγραφή: 17-04-2012
Περιοχή: Νέα Μάκρη
Μηνύματα: 18
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Χρηστος Ζ. Εμφάνιση μηνυμάτων
ωραια κατασκευη, φαινεται οτι εχεις ασχοληθει αρκετα. στη φωτογραφια που φαινεται το σκαψιμο βρηκες νερο η ειναι βροχινα νερα? στην περιοχη μου σε μερικα σημεια αν σκαψεις το πολυ 1,5 - 2 μετρα βρισκεις νερο και πολλοι εδω περα εχουν πηγαδακια και ποτιζουν τους κηπους τους.
αν σου περισσευει κανενας σπορος νυμφαιας και ειναι καταλληλος για ενυδρειο (τροπικο ειδος) εδω ειμαστε εμεις.
Ασχολήθηκα αρκετά είναι η αλήθεια αλλά όχι όσο θα έπρεπε. Κι όταν μάλιστα έφτανα σε κάποια τελικά στάδια και ήμουν γενικά κουρασμένος έκανα πολλούς συμβιβασμούς και τσαπατσουλιές. Αυτά θα τα πληρώνω για καιρώ

Τα νερά είναι από την βρύση. Το χώμα του κήπου μου μετά τους 2ο πόντους είναι σκληρότερο από τσιμέντο και το νερό βοήθησε στο σκάψιμο. Άλλωστε όλη μου η ενέργεια εκεί πήγε. Τώρα που το σκέφτομαι, καλή εκτόνωση ήταν.
-------------------------
Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από aliens- Εμφάνιση μηνυμάτων
Απίθανη δουλειά

Εκεί που τελειώνει η λίμνη (πάνω από το liner) έχεις βάλει κάποιο άλλο υλικό. Τι είναι ? Φαίνεται πολύ φυσικό και προστατεύει και το Liner από το ήλιο.
Πόσο καιρό έχεις την λίμνη?
Αν δεν κάνω λάθος δεν είδα ούτε ένα φυτό στην λίμνη μέχρι τώρα !!!
Είναι φυσικό χαλίκι κολλημένο σε ύφασμα από πολυμερές υλικό.





Πράγματι προστατεύει το liner κατά κάποιο τρόπο, αλλά έχω την εντύπωση ότι δεν χρειαζόταν.
Πρώτον γιατί το ποταμίσιο χαλίκι που έχω αρχίσει να βάζω τελευταία περιμετρικά και μέσα στη λίμνη μου αρέσει περισσότερο. Δεύτερον, αν και είδα για πρώτη φορά από κοντά liner, δεν πιστεύω ότι έχω αντικρίσει κάτι πιο ανθεκτικό από αυτό το διαβολεμένο υλικό (ούτε με κατσαβίδι δεν μπόρεσα να το τρυπήσω και λένε ότι το EDPM δεν πολυμερίζεται εύκολα).
Τρίτον είναι απίστευτα βαρύ υλικό και το πληρώνεις στα μεταφορικά.
__________________
«Όταν το μυαλό είναι ακμαίο, ασχολείται με την επιστήμη. Όταν αρχίσει να κάμπτεται, στρέφεται προς τη φιλοσοφία. Στη δύση του, τέλος, καταφεύγει στην πολιτική.»

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη spinspan : 19-04-12 στις 14:29 Αιτία: Automerged Doublepost
Απάντηση με παράθεση
 
Page generated in 0,01708 seconds with 11 queries