Εμφάνιση ενός μόνο μηνύματος
  #6  
Παλιά 30-12-04, 15:14
Το avatar του χρήστη Juan
Juan Ο χρήστης Juan δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 29-09-2004
Περιοχή: Αθήνα
Μηνύματα: 964
Προεπιλογή

Γειά σας !
Η πρώτη προσπάθεια απέτυχε. Μόνο 3 μέρες είδα τα μικρά
Από εχθές είναι πάλι στην φωλιά της και δεν βγαίνει πράγμα που με κάνει να πιστέυω ότι έκανε πάλι αυγά. Σε περίπτωση που γίνει πάλι το ίδιο και καταφέρουν να γίνουν ψαράκια μπορώ κάνω κάτι να βοηθήσω ;
Παράθεση:
Μια καλή λύση είναι να έχεις μια μεγάλη ποσότητα java moss κοντά στην φωλιά των θηλυκών ώστε να μπορούν να κρύβονται τα μωρά τους.
Αυτό μάλλον δεν μπορεί να γίνει γιατί μπροστά-και γύρω- από την φωλιά δεν υπάρχει χώρος για τίποτα άλλο, είναι, κατά την γνώμη μου, αρκετά προστατευμένη φυτεμένη με Echinodorus tenellus. Αυτό που μου έκανε εντύπωση είναι ότι όταν έγιναν τα ψαράκια τα μετέφερε σε άλλη περιοχη από την φωλιά της. Μήπως αν κάνω λίγο χώρο [κλάδεμα] τα κρατήσει εκεί ;
Πάντως έχω την εντύπωση ότι τα μικρά χάνοντε όταν κλείνουν τα φώτα, μπορεί να μην προλαβαίνει να τα μαζέψει όλα.
Παράθεση:
(Είδα [την μαμά τώρα πια] να είναι ανήσυχη αν και το είχα προβλέψει και είχα ανοίξει τα φώτα του δωματίου ώστε να έχει φως στο ενυδρείο. Μάλλον τα μάζεψε, με το στόμα και τα επέστρεψε στην φωλιά γιατί εκεί είναι πια. Διάβασα σε προηγούμενο post και θα άφησα ανοικτό ένα φωτάκι στο δωμάτιο.)
Μήπως κάνω κάτι λάθος ;
__________________
"The answers to all questions are to be found in nature."
Takashi Amano

Απάντηση με παράθεση
 
Page generated in 0,01412 seconds with 11 queries