Εμφάνιση ενός μόνο μηνύματος
  #22  
Παλιά 13-04-12, 14:03
kikonec Ο χρήστης kikonec δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 18-09-2011
Περιοχή: αλεξανδρουπολη,κομοτηνη.
Μηνύματα: 58
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από exelix Εμφάνιση μηνυμάτων
Δεν ξέρω για ποια είδη το κάνεις, αλλά εσύ κοίτα να είναι οι σκληρότητες εκεί που θες, αυτές θα ρυθμίζεις. Το pH θα πέσει σιγά σιγά με τον καιρό, μην το πιέζεις γιατί θα τρέχεις! Πόσο καιρό ξεκίνησες την όσμωση; Τα GH 2 και KH 1 που γράφεις είναι το νερού της αλλαγής, έτσι; Στο ενυδρείο τι μετράς;
ναι οι μετρησεις που δινω ειναι του νερου της αλλαγης!
απλα πιστευα οτι επρεπε να δειξει πιο χαμηλο ΡΗ η μιξη που κανω αλλα δειχνει μονο μειωση απο τις σκληρότητες.

στο ενυδρειο εχω ΡΗ 7,6 gh 3 απλα δεν θελω να ριξω αλλο την σκληροτητα αλλα μονο το ΡΗ.

για ιχνοστοιχεία και ηλεκτρολητες πείτε κατι να παραγγείλω, γιατι εχω μονο το TETRA AQUASAFE σαν αντιχλωριο που προσθετω.

επισης εχω ξεκινησει την οσμωση ενα μηνα περιπου και κανω αλλαγες περιπου 90% όσμωση-10% βρυσης.

ps. λέω επειδη εχω και τυρφη να προσθεσω και μια μικρη ποσοτητα μεσα στο φιλτρο ισα ισα να δινει τις ουσιες που εχει και λενε οτι κανει καλο στο νερο!
-------------------------
Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από delta66 Εμφάνιση μηνυμάτων
Επειδη το νερο που φτιαχνεις εχει χαμηλη KH και ειναι ευκολο να αλλαζει pH.
Εξου και υιοθετει το πεχα του διαλυματος (στην προκειμενη το νερο της βρυσης) που θα αναμυχθει.
Αν υπαρξουν κι αλλοι παραγοντες που θα το επηρεασουν τοτε θα αλλαξει παλι.
Αυτοι οι παραγοντες μπορει να ειναι πχ οξεα, οργανικα, ή ασβεστολιθικα υλικα.
δλδ τι εννοεις?
να βαζω μονο νερο οσμωσης μεχρι να πεσει το ph?γιατι το νερο της βρυσης που βαζω το επηρεάζει...(υιοθετει το πεχα του διαλυματος (στην προκειμενη το νερο της βρυσης) που θα αναμυχθει.)
και μαζι ηλεκτρολητες?
πείτε ποιους ηλεκτρολητες γιατι δεν βρισκω στην αγορα.

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη kikonec : 13-04-12 στις 14:03 Αιτία: Automerged Doublepost
Απάντηση με παράθεση
 
Page generated in 0,01413 seconds with 10 queries