Εμφάνιση ενός μόνο μηνύματος
  #2  
Παλιά 27-03-12, 22:31
Το avatar του χρήστη nazgul
nazgul Ο χρήστης nazgul δεν είναι συνδεδεμένος
Pufferator
 
Εγγραφή: 27-07-2011
Περιοχή: Άνω Πόλη, Θεσσαλονίκη
Μηνύματα: 6.123
Προεπιλογή

Θα σου πω τι εκανα εγω περισυ στο 60αρι μου και κανεις τα αναλογα...και να τονισω οτι δεν εχω καμια σχεση με ηλεκτρολογικα.

Εβαλα δυο απο αυτα τα ανεμιστηρακια και κρατησα τη θερμοκρασια στους 26-27 βαθμους ολο το καλοκαιρι.
Χρειαστηκα:
2 ανεμιστηρακια 8χ8cm
4 προστατευτικα για πανω και κατω, π.χ.
http://www.e-shop.gr/show_per.phtml?id=PER.807502
υπαρχουν και πλαστικα σε σχημα ιστου αραχνης, εγω τα πηρα αυτα
http://www.makper.gr/tiki-index.php?...ht=ανεμιστηρας
απο τα μακεδονικα περιφερειακα, τα οποια εχουν και προστατευτικο για τη σκονη.
Βιδες και παξιμαδια αναλογου μεγεθους (πηγαινε σε μαγαζι με χρωματα-σιδηρικα με τα ανεμιστηρακια στα χερια για να δεις τι ταιριαζει, απλα σκεψου οτι θελει αρκετο μηκος για να καλυψει ανεμιστηρες, προστατευτικο και καπακι) βεβαιως ΑΝΟΞΕΙΔΩΤΑ για να μη δεις ανασκελα τα ψαρακια σου.
Φορτιστης δεν υπαρχει, πρεπει να παρεις το αναλογο τροφοδοτικο (και σε αυτο πηγα με τα ανεμιστηρακια στο χερι σε μαγαζι με ηλεκτρολογικα), να γυμνωσεις τα καλωδια και να τα συνδεσεις το εναν ανεμιστηρα με τον αλλο και το δευτερο με το τροφοδοτικο, οπως σου πει στο μαγαζι.
Αν θελεις, καναλι πολυ λεπτο για να συμμαζεψεις τα καλωδια στην πλατη του ενυδρειου, για ομορφια και μονο.

Αυτα που πρεπει να προσεξεις ειναι τα εξης:
-ενας ανεμιστηρας βαζει αερα και ενας βγαζει, για να δημιουργειται ρευμα και να προκαλειται ετσι εξατμιση του νερου, γεγονος που ρηχνει τη θερμοκρασια.
- οι τρυπες που θα κανεις στο καπακι να ειναι ακριβως το μεγεθος του κυκλου που εχουν τα ανεμιστηρακια.
- να εισαι ετοιμος για αναπληρωση νερου ανα 2-3 ημερες, γιατι ειναι αρκετα εντονη η εξατμιση.

Θα εγραφα πιο πολλα και πιο αναλυτικα, αλλα δεν εχω πολυ χρονο.
Ελπιζω εστω να βοηθησα λιγο και να μην σε τρομαξα, αξιζει τον κοπο να το κανεις, πιστεψε με.

Με μια αναζητηση στο forum και στο google παντως για το θεμα, θα βρεις ολες τις πληροφοριες που θελεις. Εγω ετσι βρηκα ακρη.
__________________
Απάντηση με παράθεση
 
Page generated in 0,01619 seconds with 10 queries