Εμφάνιση ενός μόνο μηνύματος
  #17  
Παλιά 20-12-04, 09:56
Cristos Ο χρήστης Cristos δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 23-09-2004
Μηνύματα: 67
Προεπιλογή

Καλημέρα. Έχω πάρει 3 θηλυκά ψάρια μονομάχους όπου όλα έχουν την άσπρη κουκίδα στο κάτω μέρος καθώς και φαίνονται ευδιάκριτα οι οριζόντιες γραμμές ( λόγω στρες ). Αυτό που παρατήρησα είναι ότι τα 2 θηλυκά είναι σε άσχημη κατάσταση γιατί τα καταδιώκει το θηλυκό. Το θηλυκό επίσης κολυμπάει δίπλα στον αρσενικό εδώ και 3 μέρες περίπου και εχθές τον κυνήγαγε συνέχεια. Εν τω μεταξύ έβαλα τα δύο χτυπημένα θηλυκά μέσα στην πλαστική ζευγαρώστρα και διαπίστωσα ότι το θηλυκό πάει κοντά στη ζευγαρώστρα και ανοίγει τα βράγχια όπως κάνει το αρσενικό ( όχι όμως τόσο διάπλατα ). Αυτό γιατί συμβαίνει?Είναι το φλέρτ που κάνει και το θηλυκό Μαριέλ? Είναι εμφανής η άσπρη κουκίδα στο κάτω μέρος. Μπορεί να είναι αρσενικό? Στα αρσενικά ψάρια υπάρχουν οι οριζόντιες γραμμές? Τι προτείνετε να κάνω? Μπορεί να φταίει το αρσενικό? Δεν ξέρω την ηλικία του και δεν το έχω δει ποτέ να κάνει φωλιά

Θα κοιτάξω την σελίδα αργότερα Μαριέλ και ελπίζω να βρω τις απαντήσεις. Σε ευχαριστώ
__________________
120 λίτρα, κυκλοφορητής 600 λίτρα/ώρα, θερμοστάτη 100 watt, λάμπα 25 watt. Φυτά 2 Anubias, 1 Echinodorus bleheri , 2 Cryptocoryne Walkeri, Ceratophyllum demersum, Shinnersia Rivularis. Ψάρια: 1 ζευγάρι δίσκους Green,
60 λίτρα 1 οτόκυκλους, 1 μονομάχο, 5 Zebra Danio, 2 αρσενικούς ξιφοφόρους και 2 θηλυκά, 4 ροδόστομους
Απάντηση με παράθεση
 
Page generated in 0,02204 seconds with 11 queries