Θέμα: NO3
Εμφάνιση ενός μόνο μηνύματος
  #5  
Παλιά 22-03-12, 15:37
Το avatar του χρήστη kgf12345
kgf12345 Ο χρήστης kgf12345 δεν είναι συνδεδεμένος
Γηραιοί του GAB
 
Εγγραφή: 08-03-2011
Περιοχή: rio atabapo(μεσα)-alto rio ilioupoli
Μηνύματα: 7.894
Προεπιλογή

εκτος απτο θεμα της ιχθυοσυνθεσης που μου φαινεται οτι εχεις,οσον αφορα τα νιτρικα σου,οπως καταλαβες και μονος σου,ειναι πολλα.οι αλλαγες που κανεις ειναι πολυ αραιες.πιθανον και ανεπαρκεις σε λιτρα.(δε μας λες ακριβως ποσα λιτρα αλλαγη κανεις).αλλαγη θα κανεις μια φορα την εβδομαδα με ποσοτητα το 1/3 του ογκου του ενυδρειου σου,και με το νερο να ειναι παντα οσο το δυνατον πιο κοντα στο νερο που βγαζεις απτο ενυδρειο.(θερμοκρασια,παραμετροι κλπ)και παντα με αντιχλωριο.

εγω οσες φορες ετυχε να βγω απο αυτη τη ρουτινα "τιμωρηθηκα" με αυξηση νιτρικων,στρεσσαρισμα στα ψαρια και πιθανον και καποιες αλγες για τις οποιες δεν ειμαι σιγουρος ακομα τι ακριβως εφταιξε.

δεν εχω πολυ καιρο στο χομπυ,αλλα αν εμαθα ενα πραγμα μεχρι τωρα ειναι οτι η ρουτινα που προτεινουν ολοι οι εμπειροτεροι απο εμενα εδω μεσα,ειναι η καλυτερη.αλλαγη το 1/3 μια φορα την εβδομαδα.αποκει και περα αν θες να αραιωσεις τον αριθμο των αλλαγων σου,θα πρεπει να κανεις αρκετες αλλαγες στο ενυδρειο σου, οπως στον αριθμο των ψαριων,τον αριθμο των φυτων,πιθανοτατα και στα φιλτρα σου.και παλι ομως ισως να προκυψουνε προβληματα απο αραιες αλλαγες.σιγουρα παντως θα πρεπει να ασχοληθεις αρκετα με το θεμακαι ακομα και να το πετυχεις,θαναι καλυτερο να μην το κανεις,αλλα να συνεχισεις αυτη τη ρουτινα ανεξαρτητα απο οποια αλλα μετρα παρεις.

παντως καθε ενυδρειο ειναι διαφορετικο.δηλαδη τη ρουτινα αυτη που λεω παραπανω να τη θεωρεις σαν το μινιμουμ.στο δικο σου ενυδρειο μπορει να χρειαζονται και πιο συχνες αλλαγες.
Απάντηση με παράθεση
 
Page generated in 0,01515 seconds with 10 queries