Εμφάνιση ενός μόνο μηνύματος
  #9  
Παλιά 17-12-04, 16:23
Emmanuela Ο χρήστης Emmanuela δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 19-01-2003
Περιοχή: Αθήνα (Παπάγου)
Μηνύματα: 41
Αποστολή μηνύματος μέσω ICQ στον/στην Emmanuela Αποστολή μηνύματος μέσω MSN στον/στην Emmanuela
Προεπιλογή

Παιδια τα φωτα σας! Συνεβησαν κουφα πραγματα...
Λοιποοοοοον αρχιζω και λεω.
Το ενυδρειο το εστρωνα με τη μεθοδο της αμμωνιας. Tην τριτη ειχα παει απο τον "Υδροκοσμο" και σε μια συζητηση που ειχα με τον ανδρεα μου ειπε οτι για διαφορους λογους διαφψνει με αυτη τη μεθοδο και με παροτρυνε να βαλω μερικα ψαρακια στο ενυδρεio αφοτου και η αμμωνια πλεον ηταν 0 mg/l. Βεβαια το νιτριτ ηταν 5 mg/l εδω και 5 μερες και το νιτρατ 10 mg/l.
Εβαλα λοιπον 5 ροδοστομους (tetra) και εννοειται πως σταματησα να βαζω αμμωνια. Την αμεσως επομενη μερα οι μετρησεις νιτριτ και νιτρατ ηταν ιδιες απλα ειχε αυξηθει ελαχιστα η αμμωνια. Την Πεμπτη μηδενιστηκε παλι η αμμωνια αλλα νιτριτ και νιτρατ ακομα ακριβως στα ιδια επιπεδα.
Παω το απογευμα παλι απο τον Υδροκοσμο να παρω μερικα ψαρακια ακομα και με την ευκαιρια τον παρακαλεσα να μου δωσει λιγο στρωμενο υαλοβαμβακα για να επιταχυνω την διαδικασια. Πηρα λοιπον 5 ψαρακια ακομα.

ps. απο την τριτη εβαλα 40 ml nitrivec και απο τεταρτη καθημερινα βαζω 20 ml.
Γυρναω σπιτι και παω να ανοιξω το φιλτρο να βαλω τον υαλοβαμβακα και εκανα λαθος και αρχιζε να τρεχει το νερο παντου και να αδειαζει συνεπως το ενυδρειο.Πρεπει να εχασα 10-20 λιτρα. Καταφερα να το σταματησω, εβαλα τον υαλοβαμβακα και τα ψαρακια (συνολο πλεον 10 στο ενυδρειο τα οποια εχουν καταπληκτικα χρωαματα, ορεξη κλπ κλπ) και προσθεσα αναγαστηκα καινουργιο νερο περιπου 20 λιτρα.
Κανω λοιπον σημερα μετρησεις και τι να δω, αμμωνια 0, νιτριτ 0-0,25 mg/l αλλα νιτρατ παραμενει κολλημμενο στα 10 mg/l. Δε θα πρεπει με τετοια πτωση του νιτριτ το νιτρατ να εχει φτασει στα υψη?
Τωρα τι εχει γινει, το ενυδρειο εστρωσε? Εχω μπερδευτει και δε ξερω τι να υποθεσω...
Το ενυδρειο ειναι πυκνοφυτεμενο, δεν ξερω αν μετραει αυτο καπου...
__________________
Φιλικα

Emmanuela
Απάντηση με παράθεση
 
Page generated in 0,01899 seconds with 11 queries