Εμφάνιση ενός μόνο μηνύματος
  #3  
Παλιά 14-03-12, 01:14
Το avatar του χρήστη sailor247
sailor247 Ο χρήστης sailor247 δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 01-03-2012
Περιοχή: ΚΕΡΑΤΣΙΝΙ
Μηνύματα: 460
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από beeromixalhs Εμφάνιση μηνυμάτων
καλημέρα

πριν πόσο καιρό τελείωσες το στρώσιμο και πως ακριβώς το έκανες?(με έτοιμα βακτήρια ή μπόλι?)
Πόσο καιρό είναι μέσα στο φίλτρο και σε τι ποσότητα το zeocarb?
Και να υποθέσω πως ο πετσοπας που σου πούλησε το zeocard σου είπε να βάλει σιποραξ τώρα?
Το zeocard είναι ουσιαστικά 2 υλικά ζεόλιθος και ενεργός άνθρακας. Στο ζεόλιθο πάνω δημιουργούνται τα βακτήρια και ο άνθρακας αφαιρεί βλαβερές ουσίες από το νερό.
Τώρα αν μπορούσες να ξεχωρίσεις αυτά τα δύο έτσι ώστε να κρατήσεις μόνο το ζεόλιθο δε θα έχανες καθόλου από τη βιολογία σου. Αλλά μιας και θα είναι δύσκολο (ως αδύνατο)και ο άνθρακας είναι άχρηστος μετά από ένα μήνα(υπάρχει και η πιθανότητα να σου κάνει ζημιά μετά από ένα διάστημα) περίπου, θα αναγκαστείς να το βγάλεις όλο. Δες αν μπορείς να βγάζεις μικρή ποσότητα από το zeocarb και να το αντικαθιστάς με σιποραξ. Ώστε να προλαβαίνει να δημιουργείτε βιολογία πάνω στο νέο υλικό.
πριν λιγες μερες τελειωσα το στρωσιμο με ετοιμα βακτηρια και εβαλα και μπολι σε ενα δευτερο μικρο φιλτρακι που δουλευει ακομα στο ενυδρειο μου.δεν μου το ειπε πετσοπας αλλα ενας φιλος που ηρθε να δει το ενυδρειο.για τον ιδιο λογο που μου λες κι εσυ για τον ανθρακα.το φιλτρο εχει σφουγγαρι κατω και ενα μιkρο καδο επανω με zeocarb
Απάντηση με παράθεση
 
Page generated in 0,01353 seconds with 10 queries