Εμφάνιση ενός μόνο μηνύματος
  #28  
Παλιά 09-03-12, 23:46
OlgaM Ο χρήστης OlgaM δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 04-01-2011
Περιοχή: Θεσσαλονίκη, Νέα Παραλία
Μηνύματα: 349
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Γιώργος Κ Εμφάνιση μηνυμάτων
Ολγα προσθετεις λιγο νερο βρυσης και βρισκεις την ισορροπία με μια ρουτινα που θα διαλεξεις εσυ ...
Δεν υπαρχει λογος να εχεις ασβεστολιθικα μεσα στο ενυδρειο!
Και παρακατω να πεσει το ph μην σε αγχωνει!!!

Γιώργο, αφαίρεσα όλη την άμμο, με κίνδυνο να διαταράξω τη βιολογία 1) από φόβο ότι μου ανεβάζει το ph, 2) επειδή είχα τα προβλήματα που προανέφερα πιο πάνω στο θέμα αυτό. Τελικά, μέτρησα το νερό όπως βγαίνει από την όσμωση και διαπίστωσα ότι έχει ph 7,5... Να υποθέσω ότι θέλει αλλαγή η μεβράνη? Υπόψιν, τη δουλεύω ένα χρόνο ( από την αρχή έβαζα μόνο όσμωση ) και την έχω λιώσει και με τις ρουτίνες αλλαγής νερού και με τις έκτακτες περιστάσεις ( γεννητούρια ). Το πολύ χαμηλό ph το φοβάμαι λίγο, αλλά ίσως δεν είναι δικαιολογημένος ο φόβος μου ( ? ). Σκέφτομαι απλά ότι παντού υπάρχει η πληροφορία ότι τα σκαλάρια αγαπούν ελαφρώς όξινο περιβάλλον και οι ιδανικές τιμές αναγράφονται ως 6,5 - 6,8. Από την άλλη έχω την εντύπωση ότι υπάρχει μία "διαμάχη" - διαφωνία μάλλον ανάμεσα σε αυτούς που υποστηρίζουν ότι το χαμηλό ph προστατεύει από τις αρρώστιες και σε άλλους που δεν συμφωνούν. Δεν έχω διαβάσει αρκετά για το θέμα ομολογώ και αρκέστηκα στο γενικό περί όξινου περιβάλλοντος για αγγελόψαρα
__________________
S c a l a r o mania
Απάντηση με παράθεση
 
Page generated in 0,01529 seconds with 10 queries