Εμφάνιση ενός μόνο μηνύματος
  #44  
Παλιά 07-12-04, 18:47
Το avatar του χρήστη Gorgi
Gorgi Ο χρήστης Gorgi δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 14-07-2004
Περιοχή: Αθηνα - Εξάρχεια
Μηνύματα: 287
Προεπιλογή

Παύλο ευχαριστώ για την απάντηση σου. Θα πρέπει εδώ να αναφέρω ότι το ενυδρείο στήθηκε στις 27/11 οπότε η συζήτηση έχει πλέον και πρακτικό επίπεδο. Τώρα για λογούς που έχουν να κάνουν με την επισήμανση σου για το υπόστρωμα αποφάσισα και έβαλα κάτω από το Flourite και 4,5 kgm Sera Floredepot. Αν κρίνω και από την απάντηση σου νομίζω πως έκανα καλά, αν και στην πράξη θα φανεί. Δυστυχώς δεν μπόρεσα να ακολουθήσω το πρόγραμμα μου όσον αφορά την επιλογή που είχα κάνει για τα φυτά έτσι κατέληξα να έχω τα εξής:
a) Cyperus helferi
b) Hygrophila polysperma
c) Hygrophila polysperma 'Rosanervig'
d) Cardamine lyrata
e) Glossostigma elatinoides
f) Lysimachia nummularia 'Aurea'
g) Eleocharis ''parvula''
h) Vesicularia dubyana
i) Anubias Nana "petite"
j) Anubias Congensis
Πιστεύω πως για τα συγκεκριμένα φυτά το υπόστρωμα είναι αρκετά πλούσιο και σε συνδυασμό με την παροχή Co2 αλλά και το φως (0,68 W/L) θα πάνε καλά. Σκοπεύω να πάρω και τεστ για Σίδηρο και Φωσφορικά για να μετράω την διαρροή που μπορεί να υπάρξει από το υπόστρωμα. Χρειάζομαι κάποιο άλλο τεστ? Μέχρι στιγμής τα πράγματα πάνε καλά, αν και είναι πολύ νωρίς (ούτε το στρώσιμο δεν έχει τελειώσει ακόμα) και οι Ηγροφίλιες μεγαλώνουν σαν τρελές (αλλά κι αυτό ήταν αναμενόμενο).
Όσον αφορά την Ελεοχάρις σε πόσο καιρό περίπου να περιμένω ότι θα βγάλει δρομείς? Πόσο βαθειά θα πρέπει να είναι φυτεμένη?
Και κάτι ακόμα για το Γλοσοστιγμα...πολύ δύσκολο ρε παιδιά στο φύτεμα και νομίζω ότι δεν το έχω κάνει καλά.Έχω πάρει ματσάκια, περίπου το 1/6 από το γλαστράκι και τα έχω φυτέψει πολύ κοντά το ένα στο άλλο. Είναι σωστό αυτό? Και όταν το βγάζεις από το βαμβάκι που είναι τυλιγμένο υπάρχει κάποιος τρόπος να μην κόψεις τις ρίζες καθόλου? Και αν τις κόψεις αυτές θα συνεχίσουν να μεγαλώνουν η θα βγάλει καινούργιες?
Αυτά τα ολίγα
Ευχαριστώ
__________________
Γιώργος




Απάντηση με παράθεση
 
Page generated in 0,01887 seconds with 11 queries