Εμφάνιση ενός μόνο μηνύματος
  #9  
Παλιά 09-02-12, 19:12
Το avatar του χρήστη panos_auk
panos_auk Ο χρήστης panos_auk δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 11-01-2011
Περιοχή: Ραφήνα
Μηνύματα: 842
Προεπιλογή

για τα σκαλαρια το ενυδρειο πρεπει να εχει υψος απο 60 και πανω αν εχεις σκοπο να τα κρατησεις μεχρι να πιασουν το τελικο τους μεγεθος.Το 200αρι το κοβω για κοντυτερο (50-55). Δεν ξερω αν ισχυει το ιδιο και για τους δισκους αλλα μιας και αυτοι εχουν ενα υψος σαν ψαρια δεν θα μου φανοταν περιεργο. Καποιοι λενε οτι και το μηκος πρεπει να ειναι κατ'ελαχιστον 1,5 μετρο και για τα 2 ειδη...Αλλη κουβεντα αυτη.
Επισης σκαλαρια και δισκοι δεν πανε ενα ενα ουτε ζευγαρια (στην αρχη τουλαχιστον, ισως αν σχηματιστει ζευγαρι να μπορει στην πορεια να μεινει μονο του). Θελουν ενα κοπαδακι 5-6 ψαρια. Οποτε ειναι λιγα τα 200 ακομα και καθαρα να ειναι. Για τα ραμιρεζι 2 ζευγαρια εμενα μου χτυπανε καμπανακι για καυγαδες...αν ισχυει οτι και για τις υπολοιπες νανοκιχκιδες τοτε εγω θα πηγαινα σε 1 αρσενικο με 3-4 θηλυκα και αφου σχηματιζοταν ζευγαρι ενδεχομενως να εδινα τα περισσευουμενα θηλυκα.
Απιστο στην ιδια λογικη με τα ραμιρεζι μπορουν να μπουν.
Αλλες επιλογες ειναι καποιο τετρα οπως π.χ. καρντιναλ, νεον, rummy nose κλπ.,κορυντορας, hatchet fish...
Τωρα αλλοι βαζουν και δισκους και σκαλαρια και οσκαρ ακομα σ'αυτα τα λιτρα και σε λιγοτερα...
Εγω λεω αυτο που πιστευω οτι ειναι σωστο...
Απάντηση με παράθεση
 
Page generated in 0,01564 seconds with 11 queries