Εμφάνιση ενός μόνο μηνύματος
  #1  
Παλιά 07-12-04, 12:48
Cristos Ο χρήστης Cristos δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 23-09-2004
Μηνύματα: 67
Προεπιλογή Πρόβλημα με το Ceratofyllum

Καλημέρα σε όλους. Έχω κάποιο πρόβλημα με το Ceratofyllum το οποίο στην αρχή μου ήταν μια χαρά. Μετά την πάροδο 20 ημερών έχει αρχίσει και χάνει το πράσινο χρώμα του και γίνεται καφέ. Οι μετρήσεις των νιτρωδών αλάτων είναι 10 mg/l.Η αλλαγή νερού γίνεται κάθε εβδομάδα αλλάζοντας το 30% του νερού. Το Ph 7.5, NO2 0, NH3/NH4 0, GH 5 αυτές είναι οι υπόλοιπες μετρήσεις. Παρατηρώ ότι τα σκαλάρια που έχω τσιμπολογούν το φυτό και του κόβουν που και που τα κλωνάρια.
Μπορεί αυτό το πρόβλημα να οφείλεται σε έλλειψη νιτρωδών αλάτων ? Από την πλευρά του φωτισμού έχω μία λάμπα φθορισμού 15 watt η οποία λειτουργεί για 10 ώρες. Το φυτό δεν είναι φωτίζεται πολύ. Θα έλεγα ότι φωτίζεται μέτρια. Το περισσότερο φυτό επιπλέει.Τις τελευταίες μέρες παρατηρώ ότι τα κλωναράκια τους έχουν φύγει από τον κορμό τους και επιπλέουν στο νερό.
__________________
120 λίτρα, κυκλοφορητής 600 λίτρα/ώρα, θερμοστάτη 100 watt, λάμπα 25 watt. Φυτά 2 Anubias, 1 Echinodorus bleheri , 2 Cryptocoryne Walkeri, Ceratophyllum demersum, Shinnersia Rivularis. Ψάρια: 1 ζευγάρι δίσκους Green,
60 λίτρα 1 οτόκυκλους, 1 μονομάχο, 5 Zebra Danio, 2 αρσενικούς ξιφοφόρους και 2 θηλυκά, 4 ροδόστομους
Απάντηση με παράθεση
 
Page generated in 0,01257 seconds with 11 queries