Εμφάνιση ενός μόνο μηνύματος
  #1  
Παλιά 04-02-12, 18:11
Το avatar του χρήστη exelix
exelix Ο χρήστης exelix δεν είναι συνδεδεμένος
Super Moderator
 
Εγγραφή: 17-12-2009
Περιοχή: Πάτρα-Αθήνα
Μηνύματα: 3.997
Προεπιλογή Υπολογισμός κόστους ρεύματος ενυδρείου (νέες χρεώσεις Δ.Ε.Η.)

Έφτιαξα ένα πρόχειρο εξελάκι που υπολογίζει το κόστος των ενυδρείων στο λογαριασμό, μετά τις αλλαγές και των τιμών αλλά και του τρόπου χρέωσης από τη Δ.Ε.Η.. Προσπάθησα να βάλω όσες χρεώσεις βρήκα (τώρα αν μου ξέφυγε κανένα ειδικό τέλος συγχωρήστε με!). Δεν είναι επαγγελματική δουλειά, όποιος το ελέγξει και βρει λάθος το λέει ώστε να το φτιάξω ή το διορθώνει ο ίδιος και το ανεβάζει πάλι. Οι τιμές που έχω βάλει δοκιμαστικά είναι από ένα τυχαίο χρυσοψαράδικο, οπότε τις αλλάζετε, εννοείται.


Ασχολείστε με το πρώτο φύλλο μόνο και συμπληρώνετε στο πράσινο κουτάκι την τετραμηνιαία κατανάλωση που γράφει ο εκκαθαριστικός σας και στον πίνακα δεξιά συμπληρώνετε όλο τον εξοπλισμό σας με την ισχύ, τις ώρες λειτουργίας του ανά χρονική περίοδο (αν δεν έχετε νυχτερινό απλά 0) και βλέπετε τι σας κόστισε το ενυδρείο.

Να συμπληρώσω απλά ότι η Δ.Ε.Η. πλέον δε χρεώνει κλιμακωτά, αλλά όλες οι KWh χρεώνονται με τον ίδιο συντελεστή, οπότε αν για παράδειγμα περνάτε για λίγο στην επόμενη κλίμακα και έχετε τη συνήθεια να ξεχνάτε ανοιχτό θερμοσίφωνα... κόψ' τε τη και θα δείτε μεγάλη διαφορά!

Πείτε μου αν υπάρχει τρανταχτό λάθος. Με το αισθητικό κομμάτι σε αυτή τη φάση δεν πρόκειται να ασχοληθώ!
Συνημμένα Αρχεία
Τύπος Αρχείου: rar Χρέωση ΔΕΗ.rar (17,9 KB, 522 εμφανίσεις)
Απάντηση με παράθεση
 
Page generated in 0,01917 seconds with 12 queries