Θέμα: co2 reactor
Εμφάνιση ενός μόνο μηνύματος
  #16  
Παλιά 01-12-04, 22:34
Vlachos Stamatis Ο χρήστης Vlachos Stamatis δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 06-03-2004
Περιοχή: Volos
Μηνύματα: 57
Αποστολή μηνύματος μέσω ICQ στον/στην Vlachos Stamatis Αποστολή μηνύματος μέσω MSN στον/στην Vlachos Stamatis
Προεπιλογή

Το CO2 διαχέετε στο νερό και συνυπάρχει με το οξυγόνο οπότε στο φίλτρο πάντα θα υπάρχει σε ίδιο ποσοστό με το ενυδρείο ανεξάρτητα από τον τρόπο διάχυσης.
Όσο για το PH και αυτό είναι το ίδιο σε όλο το ενυδρείο καθώς και στο φίλτρο!
Τα παραπάνω ισχύουν διότι έχουμε μεγάλη ροή από το φίλτρο και μόλις μία δύο φυσαλίδες CO2.
Στοίχημα ότι ακόμη και ηλεκτρονικό πεχάμετρο με ακρίβεια δύο ψηφίων δεν θα δείξει διαφορά σε δείγμα νερού από το κέντρο του ενυδρείου και από το φίλτρο.
Το CO2 διαλύεται σε μένα πριν καν φτάσει το φίλτρο μέσα στον σωλήνα αναρρόφησης σε ποσοστό μεγαλύτερο από 80 %.
Ίσως, δεν ξέρω, κάποια φίλτρα κάνουν θόρυβο και κρατάνε αέρια αλλά αυτό έχει να κάνει με την μάρκα του φίλτρου και με την τοποθέτηση του!
Το δικό μου όχι μόνο δεν κρατάει αέρια αλλά βγάζει κιόλας αυτά που παίρνει στην διαδικασία της αλλαγής, και πιστέψτε με είναι πολλά!
Και τέλος είμαι οπαδός της απλοποίησης. Δεν είδα να μιλάει κανείς εδώ για την επιβάρυνση του ενυδρείου με πολλά μηχανήματα.
Απάντηση με παράθεση
 
Page generated in 0,01308 seconds with 10 queries