Εμφάνιση ενός μόνο μηνύματος
  #9  
Παλιά 26-11-04, 15:41
sot-zoe Ο χρήστης sot-zoe δεν είναι συνδεδεμένος
Γηραιοί του GAB
 
Εγγραφή: 16-12-2002
Περιοχή: ΜΑΡΟΥΣΙ
Μηνύματα: 540
Αποστολή μηνύματος μέσω MSN στον/στην sot-zoe
Προεπιλογή Re: Αλγη στα τζαμια

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από gaia
Γιατι σ'ενα ισορροπημενο ενυδρειο οπου τα φυτα ειναι καθαρα απο αλγες , αυτη επιμενει (με αργους ρυθμους) να καλυπτει τα τζαμια ;
Να πω και εγω την γνωμη μου σχετικα με το βασικο ερωτημα του τοπικ .
Εαν οντως ειναι ισορροπημενο παει να πει οτι τα φυτα με την αναπτυξη τους "διωχνουν" απο πανω τους την αλγη .
Ετσι η όποια αλγη υπαρχει καθεται στα αδρανη υλικα και κυριως στα τζαμια που εχουν πιο πολυ φωτεισμο (μιλαμε για την spoted) , αυτο εχω παρατηρησει στο δικο μου χρόνια τωρα .
Αλλα βρηκα την λυση εντελως τυχαια , οταν πηρα αυτη την ξυστρα της TETRA , μεχρι τοτε παιδευομουν με σφουγγαρια και μαγνητες , και τιποτα , μεσα σε μια δυο μερες παλι τα ιδια .
Οταν λοιπον το εκανα με την ξυστρα ειδα οτι αργουσε παρα πολυ να εμφανιστει μεχρι και ενα μηνα , αλλα και αυτη που ξανα εμφανιζοταν δεν ειχε καμια σχεση σε ενταση με την παλια , που ηταν παρα πολυ εντονη .
Η εξηγηση που εδωσα ηταν οτι , οταν αφαιρεσεις τελείως την αλγη απο τα τζαμια , δεν υπαρχει βαση για να αναπτυχθει παλι και ετσι σιγα σιγα εξασθενει τοσο που να μην φενεται καθολου μετα απο ενα μηνα+ απο τον τελευταιο καθαρισμο της .
Οσοι θελουν ας ερθουν να τους δανεισω την ξυστρα μου για να δουν μoνοι τους τα αποτελεσματα.
__________________
Σωτήρης
Απάντηση με παράθεση
 
Page generated in 0,01431 seconds with 11 queries