Εμφάνιση ενός μόνο μηνύματος
  #29  
Παλιά 10-01-12, 21:57
the_passenger Ο χρήστης the_passenger δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 10-11-2010
Περιοχή: Marousi
Μηνύματα: 190
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από delta66 Εμφάνιση μηνυμάτων
Ετσι ναι.
Για Αθηνα ειναι αρκετα τα προφιλτρα ανθρακα.

Αν το πεις στο καταστημα θα σου δωσει το καταλληλο εξαρτημα (ειναι πολυ οικονομικα) για να κλεβεις νερο απο τα προφιλτρα.
Θα μπορεις να το χρησιμοποιεις και στο ενυδρειο αυτο το νερο (χωρις κανενα προσθετο)
-------------------------

Οχι δεν απαραιτητη.
Θα σου κανει τη ζωη πιο ανετη και πιο οικονομικη (απο τη χρηση τυρφης).
Συν οτι το νερο θα ειναι πεντακαθαρο εκτος απο μαλακο και οξινο.
Θα μπορεις μεν αν θελεις, να χρησιμοποιεις και ξερα φυλλα για χρωματισμο νερου και οξεα ή και λιγη τυρφη στο φιλτρο.

Αν το νερο βρυσης που χρησιμοποιεις για να κανεις μιξη με της ΑΟ, το περνας απο τα προφιλτρα (οπως σου εγραψα πιο πανω), θα εχεις νερο ποιοτητας για δισκους.
Γενικα θα μπορεις να βαλεις στο μελλον οτι ψαρι θελεις απο Ν Αμερικη σε ιδανικες συνθηκες.
Ευχαριστώ πολύ! Με καλύπτουν όλα αυτά, το μόνο σημείο που δε διατύπωσα σωστά και δεν καλύπτομαι είναι, χρειάζομαι οπωσδήποτε το χαμηλό ph (της ΑΟ εν προκειμένω, δεν θα μπω στη διαδικασία της τύρφης) απαραιτήτως για πολύ καλές συνθήκες για τα Ράμι (και γενικά για Ν Αμερική) ή αυτά θα μπορούσαν σταδιακά να προσαρμοστούν στο ph της βρύσης και να είναι εξίσου καλά? - η βρύση μου βγάζει 7,8.
(ήδη έχω 3 προφίλτρα για το πόσιμο, αλλά αν πάω σε ΑΟ μου φαίνεται καλύτερα να πάρω όλο σετ με δικά του προφίλτρα )
Απάντηση με παράθεση
 
Page generated in 0,01513 seconds with 10 queries