Θέμα: ΝΕΟ ΑQUASCAPE
Εμφάνιση ενός μόνο μηνύματος
  #63  
Παλιά 07-01-12, 02:06
Raven Ο χρήστης Raven δεν είναι συνδεδεμένος
Γηραιοί του GAB
 
Εγγραφή: 11-07-2007
Περιοχή: Athens
Μηνύματα: 5.423
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από nicpapa Εμφάνιση μηνυμάτων
Αλεξανδρε αυτη είναι αναλύση, ευχαριστω ...
Οι πέτρες ου έχω βαλει μέσα είναι απο βουνό , οι μόνες που καταφερα να βρω που να μην ειναι ασβεστολιθος ,
και ξυλα είχα μαζεψει αλλα δεν μου καθοταν καλα, απο καμένα ε? οτιδηποτε δεντρο ? Ενδιαφέρον αυτό. Πληροφορηθηκα οτι ακομα και θαμνοι που εχουν ρετσινι, οταν καουν και νεκρωσουν ,γινονται ασφαλεις για χρηση στο ενυδρειο. Εγω διαλεξα αγριοκυπαρισσα και κεδρους. Μαλιστα το καρβουνο που ειχαν πανω τους μου εκανε το νερο του ενυδρειου κρυσταλλο την επομενη μερα. Παει τωρα πανω απο ενα μηνα και βυθιστικαν ολα χωρις να μου δημιουγησουν το παραμικρο προβλημα σε ψαρια και γαριδες. Και ειναι πανεμορφα και ιδιαιτερα κομματια που δεν υπηρχε πριπτωση να τα βρω σε pet shop ουτε σε 10 χρονια !

Ηδη σήμερα ξεκίνησα, τα έβαλα σε ομάδες , με τα φυτά τα οποία ειχα είδη μέσα !!
Μια απορία εχω πιο καλά δεν είναι για το βάθος τα stem plants να μπαινουν πρωτα αυτά με το πιο μεγάλο φυλο και πισω με μικροτερο ?Nαι αλλα αυτο που λες ομως, προυποθετει μεγαλο πλατος ενυδρειου...ασε που ειναι εξαιρετικα δυσκολο να το επιτυχεις και να ξεγελασεις το ματι. Πιο ευκολα μπορεις να το προσπαθησεις με στοιχεια του hardscape παρα με τα φυτα. Δεν θα πετυχει πιστευω στο δικο σου στησιμο. Σε αυτο το layout καλυτερα τα πλατυφυλλα πισω στις γωνιες και τα λεπτοφυλλα φυτα στη μεσαια ζωνη και προς το κεντρο.
Απο την φωτο που εφτιαξες, και εφτιαξες ενα υπέροχο aquascape έχω βάλει τα φυτα:
1 bacopa caroliniana
2 polysperma
3 R.rotundifolia
4Heteranthera zosterifolia
5 Ludwigia palustris,Ludwigia glandulosa,Alternanthera reineckii
6cambomba caroliana
Νομίζω εχω διορθώσει τα περισότερα λάθη κατα την γνωμη μου,
2 λαθη εχω καταφερει παλι να κάνω :
1) η θεση της bacopa caroliniana
2) Φοβαμαι ηR.rotundifolia οταν ψιλωσει μην κοκκινησει...
Πως σου φαίνεται ?
Τρομερη διαφορα !!

Μερικα απο τα φυτα σου δεν ειναι "καθαροαιμα" aquascaping plants. θα το δεις στην πορεια και μονος σου... το reineckii λογω χρωματος δημιουργει τοσο δυνατη εντυπωση που συχνα ειναι δυσκολο να ενσωματωθει. Η bacopa δεν ανταποκρινεται σωστα στο κλαδεμα και συχνα μενει αραιη- μπορει ομως να χρησιμοποιηθει στις γωνιες ή σε μικρη συσταδα αναμεσα σε ογκους αλλων φυτων.
Διαλεξε ενα μονο κοκκινο (προτεινω τα: Ludwigia arcuata, Proserpinaca palustris, Cabomba furcata).
Το stargrass , κοβε και φυτευε διπλα..οσο το κλαδευεις τοσο θα θεριευει και στο τελος γινεται υπεροχος θαμνος, ισως το πιο ομορφο φυτο για κλαδεμα λογω χρωματος και ευκολιας στο να του δωσεις ογκο και σχημα.


H moss στις κορυφες των ριζων ειναι λαθος. Στη φυση οι moss πιανουν ολο το ξυλο και οχι μονο την ακρη του. Αν δεις τα σχολια στον φετινο AGA θα παρατηρησεις οτι οι κριτες το επισημαινουν πολλες φορες.
Μια λυση στο προβλημα σου που σκεφτηκα ειναι να βαλεις πετρες απο κατω,ως βαση και απο πανω τα ξυλα σου. Αυτο θα τα ανυψωσει και θα τα κανει να δεσποζουν περισσοτερο, αλλα κυριως...θα φτασουν οι πριονισμενες κορυφες στην επιφανεια ή εξω απο αυτην και δεν θα φαινονται.

Την Pelia χωσε την στην βαση των ξυλων γιατι παιρνει στρογγυλο σχημα και μεγαλωνει με τον καιρο οποτε θα σου κρυψει το μονοπατι εκει που την εχεις τωρα.

Αυτα προς το παρον. Τα πας πολυ καλα και εχεις και πολυ χρονο μπροστα σου να πειραματιστεις και να κανεις αλλαγες μεχρι τον Μαιο που ληγουν οι διαγωνισμοι. Απο αυτο το aquascape θα μαθεις πολλα και στο επομενο δεν θα σε πιανει κανενας
Απάντηση με παράθεση
 
Page generated in 0,02003 seconds with 11 queries