Θέμα: Sea-gavros !!!
Εμφάνιση ενός μόνο μηνύματος
  #28  
Παλιά 18-11-04, 01:28
Το avatar του χρήστη iliovas
iliovas Ο χρήστης iliovas δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 14-12-2002
Περιοχή: ΠΕΥΚΗ
Μηνύματα: 117
Προεπιλογή

Για να μπω κι εγώ λίγο στην κουβέντα ένα από τα πράγματα που με ανησυχεί είναι, ότι είναι σχεδόν απαγορευτικό να στήσουμε μελλοντικά τα μεγάλα μας ενυδρεία reef (κι εγώ κι ο γαύρος έχουμε ενυδρεία 650-750 λτ).
Επίσης νοιώθω ότι με τα έξοδα που αρχίζεις και κάνεις μπαίνεις σε ένα μονόδρομο χωρίς τη δυνατότητα εναλλαγών που για εμένα τουλάχιστον είναι απαραίτητες ... αυτή τη στιγμή έχω τη δυνατότητα να αλλάξω ολόκληρο το setup του ενυδρείου μου (ψάρια, φυτά, διακόσμηση ... χωρίς να μου στοιχίσει σχεδόν τίποτα, χρησιμοποιώντας "υλικά" από τα βοηθητικά ενυδρεία που έχω.
Ένα άλλο πράγμα που με ενοχλεί είναι ότι θα πρέπει να ξεχάσω τις αναπαραγωγές που για μένα τουλάχιστον είναι must σε ένα αφρικάνικο ενυδρείο (χώρια ότι μειώνεται σημαντικά και το κόστος συντήρησης των ενυδρείων με αυτό τον τρόπο ή σου δίνεται η ευκαιρία να χαρίσεις κάποια από τα μωρά σου σε φίλους ...)
Έχω τη εντύπωση στη φάση τουλάχιστον που βρίσκομαι τώρα ότι το χόμπι των ενυδρείων θα γινόταν άγχος εάν αποφάσιζα να ασχοληθώ με ένα μεγάλο reef (όσο για ένα μικρό reef θα το έβλεπα απλά σαν το μεταβατικό στάδιο για ένα μεγαλύτερο)
Τέλος για το Μεσογειακό που πρότεινα πιο πάνω στο Θοδωρή πιστεύω ότι θα μου έδινε τη χαρά της αναζήτησης των καταδύσεων στους ελληνικούς βυθούς (κάτι που κάνω άλλωστε έτσι κι αλλιώς) περισσότερα περιθώρια εναλλαγών και την ικανοποίηση ότι συμμετέχω πολύ περισσότερο στο στήσιμο του ενυδρείου με βάση προσωπικά κριτήρια και επιλογές και όχι μόνο με το τι μπορώ να βρω στα μαγαζιά.

ΠΡΟΣΩΠΙΚΕΣ ΣΚΕΨΕΙΣ ΓΙΑ ΤΟ ΧΟΜΠΥ ΜΑΣ
__________________
Απάντηση με παράθεση
 
Page generated in 0,01488 seconds with 11 queries