Εμφάνιση ενός μόνο μηνύματος
  #1  
Παλιά 16-11-04, 09:47
Cristos Ο χρήστης Cristos δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 23-09-2004
Μηνύματα: 67
Προεπιλογή Διάφανα φύλλα σε Εχινοδορους!!!

Καλημέρα σε όλους. Έχω βάλει στο ενυδρείο μου το φυτό εχινοδόρους ( ελπίζω να το λέω καλά ) και παρατήρησα την τελευταία εβδομάδα ότι ένα φύλλο του παρουσιάζει διάφορες κιτρινίλες σαν κουκίδες στο φύλλο. Τις τελευταίες 2 μέρες παρατήρησα ότι η μύτη του φύλλου έχει αρχίσει να γίνεται διαφανής. Το φυτό δείχνει να αναπτύσεται κανονικά αφού τα μικρά φύλλα που είχε στην αρχή έχουν ήδη μεγαλώσει αρκετά και δείχνουν υγειή. Χρησιμοποιώ κάθε εβδομάδα λίπασμα σε χάπι της Sera και το φυτό το έχω βυθίσει στο χαλίκι. Το έχω ακριβώς κάτω από την λάμπα η οποία είναι 15 watt Sera Briliand Daylight. Το ενυδρείο είναι 60 λίτρα με εσωτερικό φίλτρο 1200 λίτρα / ώρα και την θερμοκρασία την έχω ρυθμίσει στους 26 βαθμούς. Τι μπορεί να προκαλεί αυτό το πρόβλημα? Το ενυδρείο στρώνει τώρα σιγά – σιγά. Μπορεί να είναι σε φάση προσαρμογής? Η ανούμπια που έχω μεγαλώνει κανονικά βγάζοντας κάθε 3-4 μέρες περίπου και από ένα φύλλο. Από ψάρια έχω 2 ξιφοφόρους, ένα μονομάχο, 3 ζεβράκια και 3 white cloud mountain.


Ευχαριστώ
__________________
120 λίτρα, κυκλοφορητής 600 λίτρα/ώρα, θερμοστάτη 100 watt, λάμπα 25 watt. Φυτά 2 Anubias, 1 Echinodorus bleheri , 2 Cryptocoryne Walkeri, Ceratophyllum demersum, Shinnersia Rivularis. Ψάρια: 1 ζευγάρι δίσκους Green,
60 λίτρα 1 οτόκυκλους, 1 μονομάχο, 5 Zebra Danio, 2 αρσενικούς ξιφοφόρους και 2 θηλυκά, 4 ροδόστομους
Απάντηση με παράθεση
 
Page generated in 0,01311 seconds with 11 queries