Εμφάνιση ενός μόνο μηνύματος
  #14  
Παλιά 03-12-11, 17:58
Το avatar του χρήστη faceck
faceck Ο χρήστης faceck δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 05-06-2011
Περιοχή: Αμπελόκηπους
Μηνύματα: 612
Προεπιλογή


Το διαλυμα χλωρινης σε νερο 1 προς 19 εχει δοκιμαστει απειρες φορες και απο μενα σε απολυμανση φυτων και οχι μονο (ακομα και για εργαλεια οπως αποχες, υλικα φιλτρου, σωληνες, αμμος, πετρες, διακοσμητικα κλπ στα εργαλεια μαλιστα και σε πολυ μεγαλυτερη διαλυση και για πολυ περισσοτερη ωρα ακομα και μερες) και δεν εχει δημιουργηθει κανενα προβλημα στα ενυδρεια μου.
εγω το δοκιμασα αυτο σε λιγοτερη ποσοτητα για να βγαλω ρην αλγη που ειχε πιασει πανω και οχι μονο δεν εγινε αυτο αλλα καταστραφηκανα τα φυτα...και απο τοτε δεν εχω ξαναχρησιμοποιησει χλωρινη σε τιποτα ενυδρειακο..οποτε το να λεμε συνεχεια για καλη απολυμανση βαλε χλωρινη ειναι ανουσιο...γιατι οτι μπαινει μεσα σε χλωρινη και ειδικα ζωντανοι οργανισμοι αργα η γρηγορα καταστρεφεται.οποτε προτιμω να μην το βαζω καν σε χλωρινη γιατι πιο ευκολο ειναι να γινει λα8ος παρα να γινει κατι σωστο απο αυτο!
Στην αρχη τα αφηνα και σε αντιχλωριο, μετα απο δοκιμες απο φιλους συνχομπιστες, δοκιμασα και εγω σκετο καλο ξεπλυμα μετα την απολυμανση, μεχρι να μη μυριζει το χλωριο στη μυτη, και παλι δεν ειχα προβλημα.

Ο καθενας ας κανει οτι νομιζει.
Ουτε θα μαλλωσω με κανενα. Για ποιο λογο να επιμεινω να κανετε απολυμανση, αν θελετε να απαλαγειτε απο σαλιγκαρια κλπ κατα τη μεταφορα των φυτων? Δοκιμαστε και μονοι σας με αφαιρεση των σαλιγκαριων με γυμνο ματι και απλο ξεπλυμα. Δεν προκειται εξαλλου να γινει εξαλλου καμια καταστροφη αν περασουν τα σαλιγκαρια..
Εξαλλου υπαρχουν και τα henela για ελεγχο του πληθυσμου τους οταν θα ειναι περισσοτερα τα σαλιγκαρια απο το χαλικι..[/QUOTE]
Απάντηση με παράθεση
 
Page generated in 0,01489 seconds with 11 queries