Εμφάνιση ενός μόνο μηνύματος
  #42  
Παλιά 20-11-11, 15:53
Το avatar του χρήστη delta66
delta66 Ο χρήστης delta66 δεν είναι συνδεδεμένος
Professor
 
Εγγραφή: 29-09-2007
Περιοχή: Αθηνα
Μηνύματα: 19.360
Προεπιλογή

Αποψη μου ειναι οτι και οι δυο ειναι γεωργοι γιατι ετσι κι αλλιως, ακομα και τα χαρτα και λαχανικα που καλλιεργουν για ... καταναλωση ειναι.
Ειτε τα ημερα για τους ανθρωπους, ειτε τα αγριοχορτα για τα γαιδουρια.

Αν υποθεσουμε οτι παραβλεπουμε το παραπανω αυτονοητο, το παραδειγμα δεν εχει ομοιοτητα με την περιπτωση των ενυδρειοφιλων , αφου
α) τα ακαλλιεργητα χορτα για τροφη ειναι αγρια, αδεσποτα, οχι καλλιεργεια του γεωργου, ενω τα feeders δεν ειναι αδεσποτα που εμφανιστηκαν απο μονα τους σε ενα .... παρατημενο ενυδρειο μας, ασχετα που και αυτο να γινοταν, και παλι θα επρεπε να τα φροντισουμε σαν σωστοι χομπιστες (ενυδρειοφιλοι) και οχι επαγγελματιες (γεωργοι),
β) το βασικοτερο, τα χορτα δεν εχουν νοημοσυνη σαν των ψαριων για να νιωσουν το ιδιο.

Η ερωτηση για τον Δουραμπεη με προβληματιζει ακομα, λογω της εμπλοκης του επαγγελματος του.Φερνω τον εαυτο μου στη θεση του για να απαντησω και λεω οτι αν ειχα το ενυδρειο με τις τσιπουρες στη δουλεια και παραλληλα ειχα και ενυδρεια στο σπιτι, που τα φροντιζα με χομπιστικη φιλοσοφια, θα ειχα σιγουρα καποιο ψυχολογικο προβλημα.

Αν η μεταφορά ενος υδροβιότοπου στο σπίτι σου ειναι το χομπι σου τοτε κανουμε το ιδιο.
Απλα εγω δεν βαζω ολα τα μερη ενος υδροβιοτοπου στο ενυδρειο μου, γιατι ειναι και μεγαλουτσικος ο ατιμος.
Θα εβαζα πχ σε αλλο ενυδρειο το σημειο που ζει το οκαρ και σε αλλο ενυδρειο το σημειο που ζει το γκαπι.
Οσο για την πιστη αναπαρασταση του βιοτοπου, ειμαστε πολυ μακρια κατα χιλιαδες ετη φωτος.
Ενταξει μπορει να φτασουμε να φερουμε απο τον Αμαζονιο αμμο, φυτα και ξυλα, αλλα το νερο δεν το φτιαχνουμε ουτε αν ημασταν διευθυντες στο Γενικο Χημειο του Κρατους.
Και το νερο ειναι το παν.
Απλα με καθαρο νερο και ιδιες τιμες μονο σε pH GH θερμοκρασια, αντε και TDS, να κανουμε τα ψαρια να ζησουν καλα.

Φυσικα δεν ειμαι με το μαντηλι στο χερι καθε φορα που χανω ψαρι αλλα μεταφορικα το θεωρω ως πατρικη σχεση, αφου εχω αναλαβει να τα αναθρεψω.
Αλλιως ας επαιζα PRO για να περναει η ωρα μου.

Για το γονο κανω οτι καλυτερο μπορω με τις γνωσεις που εχω και συνεχιζω να προσπαθω να τις εμπλουτιζω, αλλα και παλι δεν πιστευω οτι θα καταφερω να επιζησει ολος ο γονος (παρα μονο με "τεχνητη" αναπαραγωγη, μεταφορα αυγων, γονου, μπλε μεθυλεν κλπ)
Εξαλλου και παλι, ακομα και μεσα στο ενυδρειο, ενας εμπειρος εκτροφεας εχει μεγαλυτερη επιτυχια επιβιωσης γονου, απο οτι στη φυση.
__________________
O delta66 δεν εχει καμια σχεση με επαγγελματα που αφορουν το ενυδρειο και δεν εξαρταται απο σπονσορες, επαγγελματιες και διαφημισεις.
Γραφει ελευθερα και ανεπηρεαστα την αποψη του και ευχαριστει το GAB που του δινει αυτη τη δυνατοτητα.
Απάντηση με παράθεση
 
Page generated in 0,01599 seconds with 11 queries