Εμφάνιση ενός μόνο μηνύματος
  #25  
Παλιά 18-11-11, 07:52
Το avatar του χρήστη Plakas
Plakas Ο χρήστης Plakas δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 31-01-2011
Περιοχή: Κύπρος
Μηνύματα: 278
Προεπιλογή

Σπύρο όρισε αν μπορείς το χόμπι σου για να καταλάβω τις διαφορές.

Έτσι χοντρά χοντρά όπως το βλέπω, εσύ προσπαθείς να δώσεις ότι καλύτερο μπορείς στους υδρόβιους φίλους σου, παρέχοντας τους τις καλύτερες δυνατές συνθήκες, τον όσο πιο φυσικό υδροβιότοπο σε σχέση με το πως είναι γεννημένα να ζουν και γενικά τους προσφέρεις ότι μπορείς έχοντας παράλληλα την ευχαρίστηση να έχεις ένα κομμάτι από το υγρό στοιχείο....σχεδον όπως είναι στη φύση, στο σαλόνι σου.

Όπως το βλέπω εγώ, το ίδιο ακριβώς κάνει και ένας MFK. Η διαφορά είναι ότι σας συναρπάζει διαφορετικός τύπος ψαριών, διαφορετικός υδροβιότοπος και διαφορετικά φαινόμενα της φύσης.
Σίγουρα θα μπορούσαν να την βγάλουν με βιομηχανοποιημένες τροφές (οι οποίες παρεπιπτόντος γίνονται με τον ίδιο τρόπο....γαριδάδικα και δεξαμενές με ψάρια....μόνο που σου τα σκοτώνουν και σου τα συσκεβάζουν άλλοι). Αν όμως στο ενυδρείο σου έχεις ένα ψάρι γεννημένο θυρευτή, δεν του στερείς τη φυσική του διατροφή και τα φυσικά του ένστικτα αν δεν του προσφέρεις την ευχαρίστηση του κυνηγιου?....Δεν του αλλάζεις εντελός τη συμπεριφορά του σε σχέση με τη συμπεριφορά που θα είχε στη φύση? Δεν πας κόντρα σε αυτό που υποτίθεται ότι πρέπει να κάνεις αν είσε πραγματικός χομπιστής?

....με τα feeder fish δικής σου παραγογής η συμαντικότερη διαφορά είναι ότι ξέρεις τι ταϊζεις το ψάρι σου και μειώνεις συμαντικά τις πιθανότητες ασθενιών. ....Θα μου πεις τα ψάρια αυτά δεν έχουν ψυχή....έχουν αλλά και στη φύση τροφή γίνονται και για αυτό το λόγο δεν έχουν γεμίσει τα ποτάμια γκαπις και πλατις.

Ένας παίρνει ένα κυνηγόσκυλο για το σαλόνι του....νομίζεις ότι ο σκύλος αυτός είναι ευχαριστημένος? Μπορεί να περνά καλά, να τρώει να πηγαίνει βόλτα, να παίζει κλπ κλπ κλπ ....αλλά αν του καταπιέζεις τα φυσικά του ένστικτα σου υπογράφω ότι ΔΕΝ είναι ευχαριστήμενος, τουλάχιστον όχι όσο θα μπορούσε να ήταν. Και τα ψάρια είναι το ίδιο.....αν πάρεις μονομάχο και τον έχεις σε ένα ενυδρείο 60ρι με νερό κρισταλλο και τέλεια χημεία, θα είναι καλά το ζωνανό.....αν του βάλεις όμως και δυο μονομαχίνες και φυτέψεις το ενυδρείο σου, θα είναι ακόμη καλύτερα!
Με τα μεγάλα ψάρια είναι το ίδιο....αν του δίνεις έτοιμη τροφή που αγόρασες στο μαγαζί, θα μπορέσει να ζήσει.....αν του δώσεις όμως τη φυσική του τροφή και στη φυσική της μορφή......θα ζήσει πολύ καλύτερα!......Εμείς φίλε Σπύρο τί πραγματικά θέλουμε? Να ζήσουν? Η να ζήσουν όσο καλύτερα γίνεται?

Αυτά είναι οι δικοί μου ορισμοί και οι δικές μου απόψεις. Αν εσύ πιστεύεις κάτι διαφορετικό, πολύ θα ήθελα να το ακούσω.

Πάντα φιλικά!
__________________
Απάντηση με παράθεση
 
Page generated in 0,01709 seconds with 11 queries