Εμφάνιση ενός μόνο μηνύματος
  #17  
Παλιά 17-11-11, 12:45
Το avatar του χρήστη nicpapa
nicpapa Ο χρήστης nicpapa δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 12-04-2009
Περιοχή: Ρόδος
Μηνύματα: 2.212
Προεπιλογή

Για να γλιτωσω απο λαστιχα και κουβαδες στην περιπτωση μου που το εχω σε γραφειο, εχω φτιαξει το συστημα που βλεπετε στην φωτο, καθε κυριακή ξεκιναει το γεμισμα ενος 80 λιτρου βαρελιου που βρισκετε πισω απο τον τοιχο, με ηλεκτροβανα η οποια ειναι σε προγραματιστη , ταυτοχρονα ανοιγει στο βαρέλι μεσα ο θερμοστάτης αφου πρωτα εχω βάλει το νερό της βρύσης που συμπληρωνω στην οσμωση.

Ετσι οταν ερχομαι την κυριακη ειναι έτοιμο το νερό στο βαρέλι, κουμπωνω στην εξοδο αλφαδολάστοιχο και αδειάζω.

Στην οσμωση πάνω έχω βάλει ταφ με βανανακια ωστε το ενα να πηγένει στο βαρέλι , και το αλλο στο ενυδρειο , αυτό για το καλοκαίρι γιατην εξάτμιση για να μην γεμίζω το βαρέλι .

Πίσω απο την έξοδο στην αποχετευση υπάρχει ενα ταφ με βανάκια το ένα πάει στο βαρελι οπου ειναι συνδεμένη η αντλια και το αλλο στην αποχευτεση και αυτο γιατι υπάρχει περιπτωση που θέλω να κρατησω το νερο του ενυδρειου, μα και για να μην γεμίσω τον τοιχο με τρύπες και βάνες .
Το γεμισμα πάλι γινεται ευκολα πατώντα ενα διακόπτη που βρίσκετε πίσω απο το ενυδρείο . Και αυτό ητανε.

Ειναι διαδικάσια και εξοδα για να τα κάνεις αυτά αλλα εκτος οτι εχω υδραυλικό γνωστό μου , γλιτώνεις παρα πολύ χρόνο ..
Συνημμένα Thumbnails
Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγένθυνση

Όνομα:  DSC_9521.jpg
Εμφανίσεις:  680
Μέγεθος:  30,4 KB  
Απάντηση με παράθεση
 
Page generated in 0,24416 seconds with 12 queries