Εμφάνιση ενός μόνο μηνύματος
  #1  
Παλιά 15-11-11, 17:42
Ioanna.bar Ο χρήστης Ioanna.bar δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 12-09-2011
Περιοχή: Θεσσαλονίκη
Μηνύματα: 118
Προεπιλογή Θέμα για συζήτηση

Θέλω να σας πω για ένα θέμα που τον λίγο καιρό που είμαι γραμμένη εδώ στο forum δεν το έχω καταλάβει καλά, εκτός και αν παρεξήγησα...
Η εμπειρία μου με ενυδρεία είναι ελάχιστη, παρ' όλα αυτά, δε σημαίνει ότι δεν μπορώ να εκφράσω και γω τις απορίες μου ή ακόμα και τη δυσαρέσκεια μου για κάτι.

Το θέμα έχει να κάνει με τις αναπαραγωγές και πόσο τα περισσότερα μέλη του forum την υποστηρίζουν.
Βλέπω πολλά θέματα ανά διαστήματα με μέλη να ξεκινούν αναπαραγωγές χωρίς την κατάλληλη γνώση, εξοπλισμό, τροφή κτλ.
Πριν λίγες μέρες μάλιστα διάβασα ένα ποστ όπου ένας αρχάριος πήρε ένα συγκεκριμένο ψάρι
και το πρώτο πράγμα που έγραψε κάποιος έιναι να ασχοληθεί και με αναπαραγωγές, λες και είναι το πιο εύκολο πράγμα στον κόσμο.

Θα αναφερθώ και σε ένα άλλο παράδειγμα.
Κάποιος πήρε ένα χρυσόψαρο να στρώσει το ενυδρείο του (γιατί προφανώς του φάνηκε η εύκολη λύση)
και πολλοί από δω μέσα τον "φάγατε" για τον μακάβριο αυτό τρόπο και πολύ καλά κάνατε κατά την άποψή μου.
Κάποιος άλλος ξεκίνησε αναπαραγωγή ενός είδους και αφού γεννήθηκαν τα μικρά, τότε αναρωτιόταν τι τροφή να αγοράσει και πως να τα φροντίσει,
χωρίς προφανώς να γνωρίζει τι τεράστια ευθύνη είναι να έχεις νεογέννητα.
Τελικά από τα μικρά φυσικά δεν επέζησε κανένα, παρ' όλα αυτά δέχθηκε συγχαρητήρια από τα μέλη του forum για αυτήν του την προσπάθεια.

Και ρωτάω εγώ τώρα...
Γιατί είναι "εντάξει" να σκοτώνεις με την άγνοια σου και το ότι δεν προετοιμάστηκες κατάλληλα δεκάδες μικρά, αλλά είναι τρομερά μακάβριο να σκοτώνεις ένα χρυσόψαρο?

Τα παραδείγματα που αναφέρω εδώ τα έχω διαβάσει, δεν θυμάμαι που και πότε ακριβώς και σε καμία περίπτωση δεν θέλω να θίξω και να προσβάλω κανέναν
και ούτε κάνω παρατήρηση σε κανέναν συγκεκριμένα, απλά θέλω να καταλάβω το γενικότερο σκεπτικό.

Εγώ προσωπικά δεν θα ξεκινούσα αναπαραγωγή χωρίς να έχω τον απαραίτητο εξοπλισμό και γνώσεις και δε θα δεχόμουν απάντηση του τύπου "έκανα ότι καλύτερο μπορούσα αλλά δυστυχώς..."
γιατί προφανώς το ότι καλύτερο μπορούσες δεν ήταν αρκετό για τα ψάρια και τα μικρά τους.
Απάντηση με παράθεση
 
Page generated in 0,01976 seconds with 11 queries