Εμφάνιση ενός μόνο μηνύματος
  #27  
Παλιά 31-10-11, 19:26
Το avatar του χρήστη Κλεόβουλος
Κλεόβουλος Ο χρήστης Κλεόβουλος είναι συνδεδεμένος
Mratibu wa Afrika jeshi
 
Εγγραφή: 20-12-2007
Περιοχή: 41.192471Ν, 26.304201Ε
Μηνύματα: 19.391
Προεπιλογή

Οδύσσειας συνέχεια...
-4η μέρα: έκανα μια αλλαγή 50 λίτρων νερού, αφαίρεσα αρκετές πέτρες απο τον ψηλότερο όγκο και έβαλα τα φώτα να ανάβουν κανονικά με χρονοδιακόπτη 1μμ-9μμ.
Τα ενήλικα ψάρια εξακολουθούν να κρύβονται και τρώνε μόνο ότι περνάει απο μπροστά τους (ρίχνω ελάχιστη τροφή φλέικς σπιρουλίνας). Όταν σβύσουν τα φώτα κυκλοφορούν πιο άνετα.
-8η μέρα: μπήκαν άλλα 6 νεαρά ψάρια (μ' έφτιαξε ο Πάνος )και προστέθηκαν epsom salts+αλάτι Api
Τα ίδια.
-10η μέρα: αλλαγή 50 λίτρων νερού, αφαίρεσα σχεδόν τις μισές πέτρες και άφησα λίγες με περάσματα κυρίως και κρυψώνες για τα μικρά. Έβαλα και 3 ρίζες crinum thaianum (πάει το βιοτοπικό ).
χμμμ
-12η μέρα: αλλαγή 40 λίτρων νερού και 3η αφαίρεση πετρών. Προσθήκη σκορδόζουμου (με ανησυχεί που δεν έχω δει όλα τα μεγάλα να τρώνε).
-Σήμερα 14η μέρα: τα ψάρια κυκλοφορούν σχετικά ήρεμα όταν τα φώτα είναι αναμμένα και έχουν φάει όλα

Οι παρατηρήσεις μου μέχρι τώρα είναι πως
-τα Tropheus δεν είναι ψάρια που προτείνονται για άπειρους και ανυπόμονους σαν κι εμένα (η μόνη εμπειρία μου ήταν όταν σαν πιτσιρικάς είχα 2 duboisi σε ενυδρείο με mbuna ).
-πρέπει να μπαίνουν σε ομάδα τουλάχιστον 15+ ατόμων για να νοιώθουν ασφάλεια, να μην υπάρχει νευρικότητα και αργότερα επιθετικότητα.
-οι πολλές πέτρες και κρυψώνες, που συχνά διαβάζω ότι χρειάζονται, ίσως αφορούν ενυδρεία 500+ λίτρων αλλά όχι σαν το δικό μου που είναι το μικρότερο που θα μπορούσε να τα φιλοξενήσει.


Μερικές φωτο για τα σχόλια σας.
(θα μπουν κι άλλα φυτά αλλά όχι άλλες πέτρες )
Συνημμένα Thumbnails
Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγένθυνση

Όνομα:  tropheus tank 001.jpg
Εμφανίσεις:  410
Μέγεθος:  73,7 KB   Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγένθυνση

Όνομα:  tropheus tank 002.jpg
Εμφανίσεις:  391
Μέγεθος:  82,9 KB   Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγένθυνση

Όνομα:  tropheus tank 003.jpg
Εμφανίσεις:  383
Μέγεθος:  73,8 KB   Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγένθυνση

Όνομα:  tropheus tank 004.jpg
Εμφανίσεις:  375
Μέγεθος:  74,3 KB   Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγένθυνση

Όνομα:  tropheus tank 005.jpg
Εμφανίσεις:  355
Μέγεθος:  80,8 KB   Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγένθυνση

Όνομα:  tropheus tank 006.jpg
Εμφανίσεις:  332
Μέγεθος:  74,5 KB  
Απάντηση με παράθεση
 
Page generated in 0,03085 seconds with 12 queries