Εμφάνιση ενός μόνο μηνύματος
  #26  
Παλιά 23-10-04, 14:50
Discos Ο χρήστης Discos δεν είναι συνδεδεμένος
Γηραιοί του GAB
 
Εγγραφή: 15-01-2003
Περιοχή: Αθηνα - Ηλιουπολη
Μηνύματα: 632
Αποστολή μηνύματος AIM στον/στην Discos
Προεπιλογή

Επειδη το θεμα εχει τραβηξει πολυ, θα απαντησω και αυτη ειναι η απαντηση μου για οτι αφορα τα σκληρα κοραλια στην μεσογειο. Καταρχην θα ηθελα να τονισω πως επειδη καποιος ειναι δυτης δεν συμαινει πως ξερει τι ειναι αυτο που βλεπει ακριβως στο βυθο, και αυτο θα γινει μονο με εξαγωγη του δειγματος και ακριβη συγκριση του με ενα βιβλιο η ακομα και νεκροτομη του δειγματος.


-Θα μπορουσε κανεις να πει εαν αυτο που ειδε ειναι φωτοσυνθετικο η τρεγεται μονο με πλακτον; Ισως.

-Θα μπορουσε καποιος να πει εαν αυτο ειναι σπογκος επικαλυπτικος με ασβεστολιθικη βαση και σκελετο η καποιο μαλακo κοραλι με αντοιστοιχη βαση; Οχι.


Αφου λοιπον εψαξα την εγκυρη βιβλιογραφια που εχω, κατι που πολυς κοσμος δεν ενδιαφερεται να εχει , δυστηχως οπως και ο kangouras απο οτι βλεπω μετα λυπης μου. Αντι να καθομαι να ακουω τον καθε εναν τι λεει, προτειμω να το ψαχνω μονος μου. Δυστηχως για την Μεσογειο το εχω ξαναπει δενυπαρχουν βιβλια καταλληλα. Αρα οι πηγες μας ειναι παρα μα παρα πολυ περιορισμενες και η αγνοια εδω σκοτωνει.


Η βιβλιογραφια αναφερει ακριβως

"Hard corals or stony corals, scleractinia, are among the most important contributors to the structure and framework of the ecosystems knowns as coral reefs, but they are not the only corals thet build a hard sceleton"
"The red precious coral from the mediterranean is an octocoral"
"Octocorals sometimes form solid reef structures with the dense fuzed sand-like skeletal elements in their bases.
Αναφορα CORALS - A quick Reference Guide by Julian Sprung
Οπου οποιος ξερει κατι απο θαλλασινο , ξερει ποιος ειναι ο συγραφεας.


Και για να δουμε λιγο βιολογια εχουμε
Phylum Coelenterata (Cnidaria) Οικογενεια
Class Anthozoa Κλαση
Subclass Alcyonaria (Octocorallia) Υπο-κλαση η αλλιως κατηγορια Soft corals


Αρα το κοραλι της μεσογειου που αναφερετε ποιο πανω ειναι ΜΑΛΑΚΟ ΚΟΡΑΛΙ. Και αφου η βιβλιογραφια ειναι περιορισμενη ο Αλεξανδρος δεν ηταν σε θεση να ξερει ακριβως ποιο ειδος ηταν. Μπραβο του που το ανεφερε και το ηξερε, αλλιως δεν θα το εβρισκα ουτε και εγω.

Να αναφερω και κατι αλλο, κατι που μου ειπε ο φιλος μου ο niktso, και το βρηκα παρα πολυ σωστο αλλα και το στηριζει η βιβλιογραφια που ανεφερα. Εαν ειχαμε σκληρα κοραλια δεν θα ειχαμε και υφαλους με αυτο το υλικο απο τα νεκρα κοραλια οπως γινεται και στα τροπικα μερη; Στα τροπικα μερη οι υφαλοι ειναι μονο απο νεκρο σκελετο σκληρων κοραλιων και ασβεστολιθηκης σκληρης αλγης. Αρα με βαση αυτον τον λογο αλλα και ΠΑΡΑ πολλους αλλους, δεν εχουμε σκληρα κοραλια στην μεσογειο.

Αυτος ειναι ο σκοπος του forum, η γνωση και η υγιη ανταλαγη αποψεων, και οχι η εγωιστικη συμπεριφορα του ξερολα και η αποψη οτι τα ξερω ολα χωρις να εχω την παραμικρη ιδεα επειδη ετσι καπου ακουσα.

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από kangouras
Πάντως σε παρακαλώ όταν θα λές πράγματα για την ελληνική θάλασσα θα τονίζεις οτι είναι πρωσοπική γνώμη που δε δεσμεύει κανέναν μιασ και αυτό μπορεί να οδηγίσει άλλους που θέλουν να ξέρουν την πραγματικότητασε λάθος συμπεράσματα μιάς και σκληρά κοράλλια ΥΠΑΡΧΟΥΝ .....ΘΩΜΑΑΑ !!!!!!!

Το σίγουρο είναι ένα , αυτο το θέμα φέρνει πολλά μποφόρια ετσιιι ????
Δεν δινω συνεχεια στα λεγόμενα, και απαντησα με στοιχεια, αλλα εαν αυτο το υφος συνεχιστει θα αναγκαστω καποια πραγματα που λεγονται και προσωπικα με προσβαλουν να διαγραφονται μεχρι να τεκμειριωσει με στοιχεια τα λεγομενα του. Πιστευω να μην αναγκαστω να γινω ποιο αυστηρως στο μελλον. ΑΛΛΑ ΟΙ ΠΡΟΣΒΟΛΕΣ ΔΕΝ ΕΧΟΥΝ ΣΧΕΣΗ ΕΔΩ! Αυτο ειναι το μυνημα για οσους νομιζουν οτι με λογια του αερα μπορουν να προσβαλουν καποιον ενω οι γνωσεις τους ειναι μηδαμινες. Και παρακαλω οι εμπλεκομενοι και αποδεκτες να μην αγνοησουν τα λεγομενα μου.
__________________

"Αυτος που δεν εχει κανει ποτε λαθος, ειναι αυτος που δεν εχει δοκιμασει ποτε κατι καινουργιο"
Albert Einstein

"Οταν λες παντα την αληθεια, δεν χρειαζεται ποτε να θυμασαι τι ειπες"
Μαρκ Τουαιην

Reef Keeping - Coral Magazine - Advanced Aquarist
Απάντηση με παράθεση
 
Page generated in 0,02055 seconds with 11 queries