Εμφάνιση ενός μόνο μηνύματος
  #4  
Παλιά 23-09-11, 14:40
Το avatar του χρήστη Πάνος
Πάνος Ο χρήστης Πάνος δεν είναι συνδεδεμένος
Μοδ
 
Εγγραφή: 13-01-2006
Περιοχή: Αλεξανδρούπολη
Μηνύματα: 11.341
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από africano Εμφάνιση μηνυμάτων
Για να συνεχισουμε αυτη την ομορφη και ομαλη συζητηση θα ηθελα να δεις ενα διαδραστικό χαρτη που ανεβασε ο κλεοβουλος σχετικα με τα ειδη της λιμνης σε καθε κολπο http://www.malawi-dream.info/Carte_Mbunas.htm και αν πας σε καθε κολπο θα δεις οτι συζουν διαφορετικά ειδη της ιδιας οικογενειας που κατα την θεωρια των υβριδιων ειναι τα πιο πιθανα για αναμιξη...αρα ????

τα ειδη αυτα εχουν ηδη διαφοροποιηθει οποτε και δεν υβριδιζουν οταν "συγκατοικουν". ενα τροφεους π.χ. ικολα δε θα υβριδισει με ενα π.χ. μολιρο αν συγκατοικησουν στη φυση (παραδειγμα εφερα..δε ξερω ποσο απεχουν τα συγκεκριμενα ειδη στη φυση) γιατι εχουν πλεον διαφοροποιηθει καποια χαρακτηριστικα αλλα και υπαρχει επαρκεια σε αρσενικα και θηλυκα. επιλεγουν τη μορφη τους. σε ενα ενυδρειο ομως αν βαλω ενα αρσενικο ικολα και ενα θηλυκο μολιρο...τα "εξαναγκαζω" σε αναπαραγωγη.
αν υβριδιζαν οσο ευκολα λες στη φυση...γιατι στη φυση δεν υπαρχουν τα υβριδια τους αλλα ανα περιοχες υπρχουν "καθαροι" πληθυσμοι??

επισης και 500 μετρα διαφορα να υπαρχει αναμεσα σε μορφες ψαριων που σχηματιζουν περιοχες (αρα δε μετακινουντια πολυ)...ειναι αυτα ικανα να κρατηθουν καθαρα...δυστυχως ενυδρεια πανω απο 2 μολις μετρα πολυυυυυυυυυ σπανια βλεπουμε στο χομπυ. ποσο μαλλον εκατονταδων μετρων.

οπως και φωτογραφίες απο την λιμνη...







αλλα και video τραβηγμενο απο την λιμνη...

Σε αυτο το video
http://www.youtube.com/user/MalawiFa.../6/xVVKQDIkkks

οπου θα παρατηρησεις 1) οτι συν-υπαρχουν διαφορετικά ειδη της ιδιας οικογενειας

υπογραμμισα το "διαφορετικα" γιατι ειναι η λεξη κλειδι. τα ψαρια ανανγωριζουν τις διαφορες τους και αναπαραγονται μεταξυ τους. ειδη που μοιαζουν παρα πολυ ειτε εχουν εγκατασταθει σε διαφορετικες περιοχες (θεωρια της εξελιξης- ενα ειδος σε 2 διαφορετικες περιοχες θα εξελιχθει με το περας του χρονου διαφορετικα σχηματιζοντας 2 νεα υποειδη) ειτε εχουν διαφοροποιοηθει τοσο ωστε να ξεχωριζουν τις διαφορες τους και να αναπαραγονται με τροπο ωστε να μενουν καθαρες οι μορφες τους.

αλλα και ειδη που δεν υπαρχουν σε καμια βιβλιογραφια οπως πχ κατι afra με κιτρινες κοιλιες... αλλα και πολλα αλλα ...διερωταμαι λες να ειναι υβριδια? νεα ειδη ? και τελικα πως παρουσιαζονται νεα ειδη σε μια λιμνη που επιστημονες κανουν καταγραφη εδω και 25 χρονια????

δε μπορουμε να συγκρινουμε τον υβριδισμο στη φυση που γινεται υπο προυποθεσεις (τοσο επιλογης ειδων οσο και περιβαλλοντικων συνθηκων) με τον υβριδισμο που προκαλουμε εμεις βαζοντας ψαρια ασχετα και συμφωνα με το γουστο μας.

Μηπως λεω η μιξη των ειδων ειναι δεδομενη και μεις λεμε αλλ αντι αλλων ??

απαντω παραπανω....σαφως και ειναι δεδομενη..αλλα υπο προυποθεσεις. οχι οπως την κανουμε τη μειξη εμεις στο 1 μετρου ενυδρειο μας. πως λεμε αλλα αντι αλλων?? που ειδες εσυ στο μαλαουι τα λαμπιντο με τις μαυρες ριγες που εχει εδω το πετ σοπ?? ή τα σαουλοζι ρεντ κοραλ που μου στειλανε παλια (διασταυρωση μαλλον με ρεντ ζεμπρα). αν βρεις τετοια υβριδια του εμποριου η απο ενυδρεια χομπιστων στη φυση..τοτε να μου βαλεις βιντεο και φωτογραφιες απο τη λιμνη για να πεισθω.

Στο επομενο video που ειναι απο το bbc και ειναι ΦΑΝΤΑΣΤΙΚΟ λεει οτι οι επιστημονες πιστευουν οτι τα παραπανω απο 1000 ειδη στη λιμνη εχουν προκυψει μεσα απο την εξελιξη απο καμια 10ρια αρχικα.... !!! http://www.youtube.com/watch?v=-lL5i...eature=related

το γνωριζω αυτο οπως και το οτι ολοι οι ζωντανοι οργανισμοι στον πλανητη αυτο εχουμε κοινο προγονο....αυτο δε μου λεει οτι μπορω να το παιξω "μητερα-φυση" στο ενυδρειο μου και να ανακατευω οτι θελω αλλα κυριως μετα να λεω οτι αυτο που δημιουργησα συμβαινει και στη φυση με τον ιδιο τροπο.

δες και αλλα ....
http://www.youtube.com/watch?v=J7C_a...eature=related
http://www.youtube.com/watch?v=S24jNyp7YrA
http://www.youtube.com/watch?v=OlH4oDClKuA

Η ανακαλυψη του DNA μας εμαθε οτι τα χαρακτιριστικα μας εμπεριεχονται και μεταφερονται απο τους γονεις στα παιδια και αυτο ισχυει σε ολα τα ειδη ζωης πανω στον πλανητη... (δεδομενο) αραγε γιατι αυτο δεν ισχυει στα ψαρια οταν μιλαμε για "νεα" ειδη ?

εδω δεν καταλαβαινω τι θελεις να πεις...μιλας προφανως για τη "γεννηση" νεων ειδων που στη φυση γινεται ομως ακολουθωντας κανονες. δεν υβριδιζει οτι να ειναι με οτι να ειναι...υπο συγκεκριμενες συνθηκες μπορει να υβριδισουν συγκεκριμενα ειδη....απο τους απογονους οσοι μονο ειναι καλα προσαρμοσμενοι στο περιβαλλον θα ειναι πετυχημενα υβριδια και θα επιβιωσουν (θα υπαρξουν σαφως και αποτυχημενα που θα τα φαει η μαρμαγκα) και παλι υπο προυποθεσεις αυτα μπορει να εξελιχθουν με την παροδο χιλιαδων χρονων σε νεο ειδος.
δε μπορουμε να κοψουμε δρομο στο ενυδριεο και να επιταχυνουμε τη διαδικασια ουτε ξερουμε οτι ειναι σωστα τα υλικα μας αλλα και ουτε οτι αυτο που δημιουργησαμε στη φυση θα επιβιωνε και θα προσαρμοζοταν καλα.

Οταν με το καλο τα δεις ολα τα παραπανω και ακουσεις τι λενε οι επιστημονες θα διαπιστωσεις με τα ματια σου οτι η μητερα φυση ΔΕΝ απομονωνει περιοχες..η τις χωριζει με μεγαλες εκτασεις..οπως λες

αυτο που ειπα ειναι η μια περιπτωση οπου καποια ειδη δεν υβριδιζουν αν και εχουν ΚΟΙΝΟ προγονο λογω αποστασεων. τις αλλες περιπτωσεις τις ανεφερα πιο πανω..

ΑΝΤΙΘΕΤΩΣ ΥΠΑΡΧΟΥΝ ΠΑΡΑ ΠΟΛΛΑ ΕΙΔΗ ΣΕ ΝΟΥΜΕΡΑ ΚΑΠΟΙΩΝ ΧΙΛΙΑΔΩΝ ΠΟΥ ΖΟΥΝ ΚΑΙ ΑΝΑΠΑΡΑΓΟΝΤΑΙ ΣΤΗΝ ΙΔΙΑ ΜΙΚΡΗ ΣΕ ΣΧΕΣΗ ΜΕ ΤΟΝ ΠΛΥΘΗΣΜΟ ΤΟΥΣ ΠΕΡΙΟΧΗ...

και (συνεχιζω) ομως παραυτα συνεχιζουν να αναγνωριζουν το ειδος τους και να αναπαραγονται μεταξυ τους κρατωντας καθαρες μορφες.
αν συμπεριφερονταν στη φυση τα ψαρια οπως σε ενα ενυδρειο οπου τα εξωθουμε πολλες φορες σε συμπεριφορες....τοτε στο μαλαουι..καθε ψαρι θα ηταν και αλλη μορφη...θα υπηρχαν δηλαδη κατι εκατομμυρια (εκατομμυριων ισως) μορφες...αφου θα ζευγαρωναν "οπως λαχει"

Τα συμπερασματα δικά σου....

τα εχω εξαγει... να το πω αλλιως...δε μου ειπαν τιποτα καινουριο ουτε τα βιντεο ουτε οι φωτο..πολλα απο τα οποια τα εχω δει. η τυχαια μειξη ειδων με δικα μας κριτηρια και μονο σε εναμιση μετρο....δεν μπορει να συγκριθει στο ελαχιστο με τις επιλεκτικες διαδικασιες της φυσης (ειτε προκειται για μεταλλαξεις ειτε για υβριδια ειτε για οτιδηποτε). περνανε πολλα crash test τα ειδη για να σχηματιστουν και να παραμεινουν στον πλανητη.

Τελος σεβομενος τον καθε χομπιστα αν ποτε δωσω δική μου αναπαραγωγη να εισαι βεβαιως οτι θα εχω ενημερωσει για ολα τα ενδεχομενα...
κρατω αυτο το τελευταιο και χαιρομαι
__________________
Απάντηση με παράθεση
 
Page generated in 0,02921 seconds with 11 queries