Εμφάνιση ενός μόνο μηνύματος
  #17  
Παλιά 15-09-11, 15:50
Το avatar του χρήστη stratigos24
stratigos24 Ο χρήστης stratigos24 δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 29-03-2011
Περιοχή: Αθηνα-Βυρωνας
Μηνύματα: 2.278
Προεπιλογή

Σωστα λες. Δεν βαλαμε φυτα απο Ασια για να γινει βιοτοπικο ουτε ειχαμε στο μυαλο μας το να γινει βιοτοπικο αλλα ουτε να γινει Αμαζωνιου. Ετυχε και αυτα αρεσαν στο φυλο μου και τα πειραμε. Απο εκει και περα, μιας και το φωτιστικο της dennerle ετυχε να λεει amazonius day light θα αναπτυχθουν μια χαρα....(πλακιτσα).

Πιστευεις λοιπον οτι με 0,5w/l (και κατι παραπανω ισως) που εχουμε αυτη τη στιγμη περιπου, δεν θα παρει υψος σε προσπαθεια να φτασει το φως το tenellus. Μακαρι... Απο κατω εχουμε 2,5 κιλα υποστρωμα jbl aquabasis plus και απο πανω αλλα 2-3 κιλα χαλικι μαυρο. Παροχη co2 δεν υπαρχει.

Τωρα για το echinodorus amazonicus, τι να πουμε....

Οντως δεν εχουμε κοιταξει το προφιλ του. Tωρα που το βλεπω λεει απο 30-50cm υψος. Σωστα? Αν φτασει μεχρι 30 κατι γινεται μιας και το ενυδρειο ειναι 35 εκατοστα υψος με περιπου 30 υψος καθαρο λογω του βυθου πλεον, αλλιως πρεπει να το βγαλουμε?

Πιο φυτο λες οτι μοιαζει με microsorum pteropus γιατι δεν καταλαβα ακριβως. Πισω εχουμε βαλει echinodorus amazonicus αριστερα και δεξια και στη μεση πισω περιπου ενα κλοναρι απο ψιλο φυτο σαν υδροφυλλα μοιαζει. Μπροστα απο τη ριζα εχουμε βαλει αλλο ενα φυτο, που δεν ξερουμε ονομασια (αυτο λες?) και μπροστα tenellus.

Aκομα για την αεραντλια, ωραια, δεν χρειαζεται τη μερα ωστε να μην διωξουμε και το λιγοστο διοξειδιο που υπαρχει στο νερο για τα φυτα. Τη νυχτα δεν θα εκανε καλο? Κατι τετοιο εχω διαβασει. Μιας και τη μερα δηλαδη τα φυτα παιρνουν διοξειδιο και το μετατρεπουν σε οξυγονο δεν χρειαζεται. Αλλα οταν ειναι σβηστα τα φωτα που το φυτο κανει το αντιστροφο? Εχω και εγω αεραντλια στο δικο μου και την εχω χρησιμοποιησει σπανια, δεν ειναι οτι την ανοιγω το βραδυ οπως λεω πιο πανω. Απλα ερωτηση κανω.....

Και τελος, για το καλοκαιρι, και για υψηλες θερμοκρασιες που μπορει να υπαρξουν, μπορει να χρειαστει η αεραντλια για το ψαρακι?

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη Πάνος : 17-09-11 στις 22:13
Απάντηση με παράθεση
 
Page generated in 0,02025 seconds with 11 queries