Εμφάνιση ενός μόνο μηνύματος
  #14  
Παλιά 07-09-11, 20:54
Το avatar του χρήστη delta66
delta66 Ο χρήστης delta66 δεν είναι συνδεδεμένος
Professor
 
Εγγραφή: 29-09-2007
Περιοχή: Αθηνα
Μηνύματα: 19.360
Προεπιλογή

α) Αναπληρωση εξατμισης
Ειναι σιγουρο οτι το νερο που εξατμιζεται ειναι ιδιο με το νερο της ΑΟ ή το απιονισμενο (το σωστα απιονισμενο και σωστα μεταφερομενο και αποθηκευμενο) δλδ μηδεν σκληροτητες GH KH.
Αν δεν εχουμε κατι που να "τραβαει" τις σκληροτητες (πχ περισσοτερα απο οτι πρεπει applesnail) και αναπληρωνουμε με βρυσης (που εχει GH KH), καποια στιγμη θα δουμε σιγουρα τις σκληροτητες να ανεβαινουν.

β) Μπετονακια απιονισμενο για σιδερα
Πολλοι αναπληρωνουν με απιονισμενο για σιδερα χωρις προβλημα.
Καποιοι ωστοσο (εστω ελαχιστοι) εχουν αναφερει προβλημα.
Κι εγω ρισκαρα στην αρχη σαν αρχαριος χομπιστας και αναπληρωνα με απιονισμενο και μαλιστα εκανα και μιξη για να μαλακωνω λιγο το νερο του μονομομαχου μου που τον εχασα καπως προωρα (δυο ετων).
Δεν ειμαι σιγουρος ποια ηταν η αιτια.
Καποια στιγμη κατεπεσε.
Παντως εγινε αφου αρχισα τη χρηση του απιονισμενου.
Δεν την αποκλειω ως αιτια αλλα δεν αποδεικνύεται και με καποιο τροπο.

Το σιγουρο ειναι οτι ειχα και ενα 180λιτρο που αναπληρωνα 4 λιτρα την ημερα και διαπιστωσα οτι μονο για τους 3 μηνες του καλοκαιριου αγοραζοντας και γεμιζοντας το κοσμο πλαστικα μπετονακια απιονισμενο μονο για αναπληρωση, με τα εξοδα που θα ειχα κανει, θα εκανα αποσβεση μια compact ΑΟ.
90μερες*0.65ευρω= 58.5 ευρω
Αγορασα και εγω μια ΑΟ με 60 ευρω και οχι μονο εκανα αναπληρωση, αλλα μαλακωνα και το νερο της αλλαγης οπως επρεπε για τα ψαρακια μου και ακομα το κανω με την ιδια μεμβρανη αλλάζοντας μονο προφιλτρα δυο φορες το χρονο (15 ευρω το σετ) γιατι ειναι και 400λιτρα το ενυδρειο πλεον.

ΕΛΕΟΣ με την ΑΟ και την τιμη της.
Απο τα ενυδρειακα προιοντα που δεν μετανοιωσα ποτε που το αγορασα.
Εδω εχω ενα συγκριτικο εξοδων ΑΟ και μπετονακια
http://www.aquatek.gr/vb/showthread....421#post613421

Για γελια η συγκριση
__________________
O delta66 δεν εχει καμια σχεση με επαγγελματα που αφορουν το ενυδρειο και δεν εξαρταται απο σπονσορες, επαγγελματιες και διαφημισεις.
Γραφει ελευθερα και ανεπηρεαστα την αποψη του και ευχαριστει το GAB που του δινει αυτη τη δυνατοτητα.

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη delta66 : 07-09-11 στις 20:54 Αιτία: Automerged Doublepost
Απάντηση με παράθεση
 
Page generated in 0,01631 seconds with 10 queries