Εμφάνιση ενός μόνο μηνύματος
  #11  
Παλιά 01-09-11, 08:58
Το avatar του χρήστη vaska
vaska Ο χρήστης vaska δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 27-06-2011
Περιοχή: Πάτρα
Μηνύματα: 142
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από delta66 Εμφάνιση μηνυμάτων
Ο ενεργος ανθρακας δεν προκαλει κανενα προβλημα στα ζωντανα.

Αυτό έχω καταλάβει κι εγώ, οπότε τον χρησιμοποιώ άφοβα για όσο χρειαστεί να κάνω το νερό του ενυδρείου μου όπως το θέλω??

Η επιστροφη των ουσιων στο νερο απο τον ενεργο ανθρακα, ειναι μυθος, τουλαχιστον για τις ποιοτητες ενεργου ανθρακα που χρησιμοποιουμε στα ενυδρεια.

Επίσης αυτό λένε και χρήστες σε ξένα φόρα, δεν επιστρέφει τπτ απλά κάποια στιγμή "γεμίζει" θα λέγαμε.

Δεν δινεις τιμες νιτρικων,
Μηδεν αμμωνια και νιτρωδη μπορει να εχει και ενα τελειως αστρωτο ενυδρειο, που δεν εχει αρχισει ο κυκλος του αζωτου.

Και νιτρικά έχουμε κύριος, ΝΟ3=10
-------------------------
Το νερο μπορει να εχει σωματιδια και γιατι δεν ξεπλυνε καλα καποιος τα κεραμικα υλικα του φιλτρου.
Μπορει να καθαρισει πολυ καλα αν σε ενα φιλτρακι (και παλι) βαλουμε ενυδρειακο "υαλοβαμβακα".
Το φιλτρακι παιζει παντου
Οπότε θεωρείς ότι με ένα extra φιλτράκι με ενυδρειακό υαλοβάμβακα θα κάνω δουλειά??

Σκέφτηκα επειδή παίζουν στο σπίτι 2 καλά φίλτρα για πόσιμο νερό, να έβαζα αντλιούλα να περάσω το νερό του ενυδρείου μέσα από το φίλτρο, έτσι κι αλλιώς μόνος τα αιωρούμενα σωματίδια και την καφετίλα θέλω ν' απομακρύνω, πράγμα που κάνουν εύκολα αυτού του είδους τα φίλτρα.
Απάντηση με παράθεση
 
Page generated in 0,01748 seconds with 10 queries