Εμφάνιση ενός μόνο μηνύματος
Παλιά 31-08-11, 14:22   #1
Για να δούμε αν τελικά έχω καταλάβει σωστά...
 
Το avatar του χρήστη vaska
vaska
Member
Εγγραφή: 27-06-2011
Περιοχή: Πάτρα
Μηνύματα: 142

Εμφάνιση έκδοσης για εκτύπωση Αποστολή αυτής της σελίδας μέσω email
vaska Ο χρήστης vaska δεν είναι συνδεδεμένος 31-08-11, 14:22
Αξιολόγηση: (0 votes - average)

Λοιπόν το ενυδρείο μου είναι 240 λίτρα κι έχει μέσα 10 gappies και 4 Ξιφοφόρους, όπως επίσης και λίγα φυτά (κερατόφυλλο, εχινόδωρο). Έστρωσε πριν από περίπου 10 ημέρες. Το φίλτρο μου είναι εσωτερικό κι έχει σφουγγάρι και βιολογικό υλικό.

Από την αρχή (κατά τη διάρκεια του στρωσίματος) αλλά και μέχρι σήμερα υπάρχουν αιωρούμενα σωματίδια στο νερό (αλλαγές έχω κάνει) πράγμα που το κάνει λίγο θολό. Επίσης από τότε που έβαλα μοπάνι, παρόλο που το έπλυνα με καυτό νερό για περισσότερες από 2 ώρες, υπάρχει μια ελαφριά κιτρινίλα η οποία μπορώ να πω ότι μου αρέσει κιόλας.

Τώρα αν υποθέσουμε ότι θέλω να κάνω το νερό μου κρύσταλλο όπως πολλών άλλων ενυδρείων που βλέπω, αυτό το κάνω με άνθρακα???

Και αν η απάντηση είναι θετική, μπορώ να τον βάλω με δίχτυ μέσα στο φίλτρο μου πάνω από την αντλία και πάνω από το σφουγγάρι χωρίς να διαλύσω την βιολογία μου???

Θα δω αποτελέσματα ή μπα?????

Αν τελικά δεν μπορέσω να τον στριμώξω μέσα στο φίλτρο και φτιάξω πατέντα με κυκλοφορητή όπου θ' αναγκάζω το νερό του ενυδρείου να περνά από μπουκάλι με άνθρακα και μετά να επιστρέφει πάλι στο ενυδρείο, θα δουλέψει ο άνθρακας???

Απ' όσο έχω καταλάβει η χωρητικότητα του άνθρακα είναι πεπερασμένη, οπότε αν κάνω δουλειά και καθαρίσω το νερό και ο άνθρακας δεν έχει κορεστεί, μπορώ να τον αποθηκεύσω χωρίς ιδιαίτερη φροντίδα - ακόμα κι αν στεγνώσει, και να τον ξανα χρησιμοποιήσω όταν τον χρειαστώ ή αυτό κρύβει κινδύνους????

Σόρυ αν σας ζάλισα.....
Εμφανίσεις: 3527
Απάντηση με παράθεση
 
Page generated in 0,01747 seconds with 12 queries