Εμφάνιση ενός μόνο μηνύματος
  #11  
Παλιά 30-08-11, 16:45
Το avatar του χρήστη delta66
delta66 Ο χρήστης delta66 δεν είναι συνδεδεμένος
Professor
 
Εγγραφή: 29-09-2007
Περιοχή: Αθηνα
Μηνύματα: 19.360
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Bill Bizkit Εμφάνιση μηνυμάτων
η πετρα που εχω και τα χαλικια ειναι απο petshop δεν ξερω τι ομως !! το σιποριξ το βαζω μονο αν εχω αληθινα φυτα στο ενυδρειο μου η γενικως? και την τροφη που θα χρειαστω οσο στρωνει το ενυδρειο που θα την βρω???
Η μετρηση να γινει με υγρο τεστ, αλλιως με τα λεφτα που θα ζητησουν παιρνεις και μονος σου στικακια.
Εξαλλου μονο της api στικ ξερω να μετραει αμμωνια.

Βγαλε λιγο χαλικι και την πετρα, στεγνωσε τα, κανε μια εγκοπη στα υλικα και ριξε λιγο ακουαφορτε (υδροχλωρικο οξυ, προσοχη καυστικο).
Αν αφρισει ειναι ασβεστολιθικα και πιθανως θα σκληρυνουν καπως το νερο ή δεν θα σου το αφηνει να μαλακωσει ευκολα με τα φυλλα.
Μπορει να ειναι ασβεστολιθικα ομως και να μην αφρισουν (υπαρχουν τετοια ειδη ορυκτων που δεν αντιδρουν οπως οι ασπρες μαρμαροπετρες του πρακτικερ)

Το σιποραξ δεν παιζει ρολο στην υγεια των φυτων. Ειναι βιολογικο υλικο, φιλοξενει νιτροποιητικα βακτηρια.
Ο ενεργος ανθρακα εκτος απο τις βλαβερες ουσιες που κραταει, κραταει και χρησιμες πχ λιπασματακι για τα φυτα. Γιαυτο και αποφευγεται να χρησιμοποιειται παραλληλα με φυτα, οταν δεν υπαρχει σημαντικος λογος.
-------------------------
Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Bill Bizkit Εμφάνιση μηνυμάτων
δεν χρειαζομαι φιλο , θα πηγαινω στο pet shop που πειρα τον μονομαχο και θα μου κανουν εκει , δεν θα αρνηθουν! Το σιποριξ δεν ξερω που θα το βαλω γιατι δεν εχω δει καν που ειναι ο ανθρακας . Κατεληξα στην αποφαση να βαλω μονομαχους 1 αρσενικο 2 Θυληκα για πειτε τι να κανω ακριβως
Σε αυτο το ενυδρειο μη βαλεις παραπανω απο ενα μονομαχο (ακομα και αν ειναι θηλυκο το 2ο)

Ο ανθρακας ειναι σε μορφη μαυρων κοκκων σε σακουλακι ή μαυρου σφουγγαριου συνηθως.
Ωστοσο καποια κινεζικα φιλτρα εχουν μαυρο σφουγγαρι χωρις να ειναι ανθρακας.
__________________
O delta66 δεν εχει καμια σχεση με επαγγελματα που αφορουν το ενυδρειο και δεν εξαρταται απο σπονσορες, επαγγελματιες και διαφημισεις.
Γραφει ελευθερα και ανεπηρεαστα την αποψη του και ευχαριστει το GAB που του δινει αυτη τη δυνατοτητα.

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη delta66 : 30-08-11 στις 16:45 Αιτία: Automerged Doublepost
Απάντηση με παράθεση
 
Page generated in 0,01528 seconds with 11 queries