Εμφάνιση ενός μόνο μηνύματος
  #8  
Παλιά 07-10-04, 14:35
theofilos Ο χρήστης theofilos δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 28-06-2004
Περιοχή: Πατρα
Μηνύματα: 927
Αποστολή μηνύματος μέσω MSN στον/στην theofilos
Προεπιλογή

Τα φυτά που είναι στις γλάστρες τα είχα αγοράσει πριν 3 μέρες και δεν είχα αποφασίσει που να τα βάλω. Τώρα σκέφτηκα το aquascaping και τα φύτεψα. Οι παράμετροι μου:
1.) 350-370l 2 εσωτερικά φίλτρα που χτυπάνε απο τις γωνίες προς το κέντρο 680 λ/ω έκαστος. Στο 1 έχω σφουγγάρι για βιολογικό στο άλλο σκέτο. Δεν προκαλλούν την παραμικρή ανατάραξη της επιφάνειας.
2.) 5 κλόουν (6 εκ.), 2 pearl gurami (6εκ.), 10 καρδινάλιους, 7 ροδόστομους, 2 αρ. 1 θυλ. guppy, 1 platty, 5 khulli, 2 caridina japonica, 4 γαριδό ραντάρ .
3.) Τροφή 1 φορά την ημέρα. 1 φορα την εβδομάδα artemia, 1 bloodworm, 1 ταμπλέτα βυθού.
4.) Απο τώρα ξεκίνησα τη λίπανση. Χρησιμοποίησα σήμερα της aqua medic τα ferreal floreal. Είχα ρίξει 1 χ 250 ml floreal πριν 2 εβδομάδες . Σήμερα έριξα 100ml floreal (φτάνει για 2 εβδομάδες) και 60 ml ferreal ( εβδομαδιαία δόση).
5.) Το μόνο που έχω βάλει είναι 5 εκ. seachem flourite
6.) Απο φυτά έχω 3 μεγάλες ρίζες hygrophila stricta, 2 γλάστρες hygrophila siamensis 53b, 3 γλάστρες hygrophila corymbosa compact, 1 γλάστρα που 3 πλασιάστηκε micranthemum umbrosum, 2 γλάστρες valisneria americana, 1 anubia barteri nana, 2 cryptocorine ( δεν θυμάμαι είδος αλλά πάει πολύ καλα), 5 egeria densa και τέλος 1 ρίζα cabomba caroliana που φυτοζωεί.
7.) Όχι CO2
8.) PH : 7.65, KH: (θυμάμαι είχα 12 ολική και 8 ανθρακική το Κ είναι η ανθρακική?), ΝO3 <10, PO4 άγνωστο.
9.) Η λάμπα είναι 10000k 150 w. Λειτουργεί κανα μήνα για 8 ώρες την ημέρα.
10.) Αλλαγή νερού κάθε μήνα 20 %
11.) Τίποτα άλλο
Αυτό το setup με τα φυτά είναι μόνο 2 μηνών το πολύ. Το ενυδρείο δούλευε πριν χωρίς φυτά για κανα χρόνο. Ακόμα πιο ρίν είχα μια αποτυχυμένη προσπάθεια πάλι με φυτά. Είχα βάλει μια ΜΗ 400w και CO2 αλλά όχι λίπασμα. Τότε είπα να μην ξανασχοληθώ με φυτά. Τώρα ήθελα χαμηλής συντήρησης όχι γιατί δεν μου αρέσουν τα υψηλής συντήρησης αλλά γιατί πιστεύω ότι δεν θα τα καταφέρω. Ελπίζω να σε κάλυψα.

Υ.Γ. την έλλειψη σιδήρου και καλλίου την κατάλαβα από τις τρύπες στα φύλλα την διαφανοποίηση και το κιτρίνισμα. Από άλγη βλέπω μία έξαρση από πράσινη τριχοειδή.
Απάντηση με παράθεση
 
Page generated in 0,01622 seconds with 10 queries