Εμφάνιση ενός μόνο μηνύματος
  #7  
Παλιά 28-07-11, 05:56
Το avatar του χρήστη georod7
georod7 Ο χρήστης georod7 δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 25-10-2009
Περιοχή: Χανιωτης "σογαμπρος" μενω Κομοτηνη
Μηνύματα: 329
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από maikl Εμφάνιση μηνυμάτων
Την πρωτη μερα βαζεις την διπλασια δοση απο την συμιστωμενη, excell για τα λιτρα σου.Τις επομενες 10 μερες -καθημερινα- κανονικη δοσολογια για τα λιτρα σου.
Την 11η μερα και μετα παρακολουθεις και μας λες...

υ.γ ...κερατοφυλλα,μυριοφυλλα,βαλισνεριες τις "χαιρετας"...
excel βαζω τωρα και 2-3 βδομαδες καθε μερα απο 3-4-5 ml δε βλεπω καμμια δραματικη αλλαγη,ισως να καθηστερει την αναπτυξη της bba!!!

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από delta66 Εμφάνιση μηνυμάτων
Ισορροπια σε Φως NO3 PO4 CO2
φως εχω 4χ54watt juwel nature και day 7μιση ωρες μαζι και μιση ωρα πριν και μετα απο 2(λαμπες)!!!ΝΟ3 στα 5-10!ΡΟ4 στο 0.5 με 1! και co2 αυτη τη στιγμη με kh 16 και ph 7.4 ειμαι γυρω στα 25ppm!!!

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Τσιόνογλου Σταύρος Εμφάνιση μηνυμάτων
Nα βάλω παραγγελία 4λιτρα excell;
Ισορροπισε το σύστημα σου και μην ανεβοκατεβάζεις το ΚΗ σου καθε λίγο και λιγάκι (στα είπα κατιδίαν) με το ΚΗ που είχες και με το αντίστοιχο PH ησούν φτωχός σε CO2 ελα να σου δώσω τα δικά μου τεστάκια που είναι φρέσκα για να δείς άμα οι μετρήσεις σου είναι σωστες.
-------------------------
Μην ξεχνάς οτι έχεις και φυτά ταχείας ανάπτυξης που καταναλώνουν πολύ πράμα και ίσως το σύστημα σου είναι ανισσόροπο.
Και για να στη σπάσω πρίν απο λίγο τα πιγκουινάκια μου γεννούσαν .Αυτό θα πει τέλεια ισσοροπημένο συστημα.
ρε σταυρο τοσο καιρο το kh ειναι στο 8 απο τοτε που το εστεισα.χωρις οσμοση το ph δεν κατεβαινει τοσο χαμηλα ωστε να φτασω τις επιθυμητες τιμες co2!!!!γι αυτο αρχισα να ανεβζω το Kh!!!και λαθος μετρησεις να επερνα αν υποτιθεται οτι ειχα αρκετο co2 τοτε γιατι δεν εχω αποτελεσματα???κι απτην αλλη εχω και την κλαδοφορα που υποτιθεται κι αυτη οτι βγενει οταν εχεις τις τελειες συνθηκες νερου για τα φυτα!!χαιρω πολυ,τα φυτα μια χαρα πανε αλλα το ιδιο και οι αλγες!!!


Υ.Γ.1 παλι καλα εχουν αρχισει και καθαριζουν τα τζαμια απο κατι ιχνη τριχοειδους και green spot!

Υ.Γ.2 Thanks mpoumpoula απο το στομα σου και στου θεου τ'αυτι!!!

Υ.Γ.3 την κυριακη να δω τι θα τα κανεις τα πιγκουινακια..........θα τα στειλεις βορειο πολο???
__________________
Απάντηση με παράθεση
 
Page generated in 0,01722 seconds with 11 queries