Εμφάνιση ενός μόνο μηνύματος
  #12  
Παλιά 20-07-11, 09:47
Το avatar του χρήστη lucy
lucy Ο χρήστης lucy δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 27-01-2007
Περιοχή: Δράμα
Μηνύματα: 1.993
Προεπιλογή

Με τιμάς πολύ μ αυτό που λες!!! Σ' ευχαριστώ!!! Χαίρομαι που έδωσα κι εγώ κάτι έστω κι αν ήταν απλές ιδέες!
Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από laios Εμφάνιση μηνυμάτων
... η Caltha εχει ξεραθει εντελως ... Η ρίζα φαίνεται υγιής ακόμη αν υπαρχει καμιά ιδέα...
Η δική μου εμπειρία είναι ότι πολλές φορές, φυτά που είχα ξεγραμμένα και έμειναν μόνο οι ρίζες τους την επόμενη χρονιά ξαναδώσανε. Όχι όλα βέβαια, αλλά μου έτυχε πολλές φορές κι ήταν μια ευχάριστη έκπληξη! Φέτος μια τέτοια περίπτωση είναι ένα φυτό το οποίο έχει δυο μικρά μικρούλια φυλλαράκια και ίσως να είναι το Houttuynia cordata. Κάνε λίγο υπομονή και άσε την ρίζα να "ησυχάσει". Ίσως έτσι τα καταφέρει!

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από laios Εμφάνιση μηνυμάτων
... μιλάμε για την Valeriana officinalis και όχι για Centranthus ruber ...
Γι αυτήν την βαλεριάνα λέω κι εγώ, την οποία φωτογράφισα σε βουνό στην άκρη του δρόμου μέσα σε πέτρες και χαλίκια, χωρίς -φαινομενικά- να φαίνεται πουθενά υγρασία ή να είναι υγρότοπος!

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από laios Εμφάνιση μηνυμάτων
... Πολύ ευχαρίστως να δώσω link απο όποιον προμηθευτή θέλετε αν επιτρέπεται στο φορουμ αλιώς στέλνω pm
Να είσαι καλά. Eίναι μεγάλος ο αριθμός των υδρόβιων - υδρόφιλων και δεν μπορώ να έχω τόσα. Έχω περιοριστεί μόνο στα ελληνικά φυτά που μπορώ να βρω μόνη μου. Κάποτε μου είχε έρθει μια "γερή" αποστολή από τέτοια φυτά αλλά δυστυχώς τα περισσότερα τα έχασα!
__________________

«...όταν μια πόρτα στη ζωή κλείνει, μια άλλη ανοίγει. Ευτυχισμένος θα είναι ο άνθρωπος που δεν θα σταθεί να κλαίει μπροστά στην κλειστή πόρτα, αλλά θα ψάξει να βρει την ανοικτή και να ευτυχήσει
[B]Helen Keller

[
Απάντηση με παράθεση
 
Page generated in 0,01464 seconds with 11 queries