Εμφάνιση ενός μόνο μηνύματος
  #20  
Παλιά 18-07-11, 19:02
Το avatar του χρήστη nikharalabo
nikharalabo Ο χρήστης nikharalabo δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 17-07-2011
Περιοχή: Σαντορινη
Μηνύματα: 30
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από xploder Εμφάνιση μηνυμάτων
Γεια και απο μενα.Θελω να σε ρωτησω πως φτιαχνεις τις τιμες του νερου σου γιατι και εγω σε νησι μενω αλλα το δικτυο μου δινει gh=22 και ph 8.4.Εχεις οσμωση?

Οσο αφορα τα πλαστικα...οτι σου ειπαν παραπανω...και οσο πιο γρηγορα κινηθεις τοσο το καλυτερο
Γεια σου και εσενα!Εδω φιλε δεν εχω δικτυο,παιρνω το νερο απο βυτια και γεμιζω την στερνα.(ναι ξερω τι θα σκευτεις,ΑΝ ΕΙΝΑΙ ΔΥΝΑΤΟΝ!!! το 2011) αλλα η σαντορινη εχει σε λιγα σημεια δικτυο.Οποτε το νερο ειναι διαφορετικο.οχι δεν εχω οσμωση.
-------------------------
Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από dimost Εμφάνιση μηνυμάτων
Λοιπόν φίλε μιας και Είμαι κάτοχος ενυδρειου 300 λ με Όσκαρ άκου
1.αλλαγές νερού περι τα 100 λ κάθε Τετάρτη και Κυριακή
2.φιλτρο θα βάλεις άλλο ένα εξωτερικό οπωσδήποτε μεγαλύτερο και ένα εσωτερικο τα δυο εξωτερικά θα βάλεις βιολογικο υλικο όσο περισσότερο γίνεται και λίγο σφουγγαρι για να εχεις μηχανική φιλτρανση πριν τα βιολογικα
Το εσωτερικο το έχω Εγώ μόνο με σφουγγαρι
3.τα υλικά τα βιολογικα ΔΕΝ θα τα αλλάζεις και ΔΕΝ θα τα πλενεις με νερο βρυσης θα τα καθαρίσεις μόνο με νερο ενυδρειο και όχι συχνά
ευχαριστώ για τις συμβουλες.αλλα τα βιολογικα εννοεις να μην αλλαζονται ποτε? Οσο για το καθαρισμα το κανω παντα οπως ειπες.με νερο απο το ενυδρειο.ποτε απο βρυση.
-------------------------
Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από delta66 Εμφάνιση μηνυμάτων
To φιλτρο αυτο σε λιγο δεν θα φτανει.
Ουτε οι αλλαγες νερου καθε 15.

Γιατι κανεις τοσο συχνα καθαρισμα του φιλτρου?
Χανεις βιολογια αν το πειραζεις χωρις λογο.
Ανθρακα δλδ καθε ποτε αλλαζεις?
Αλλαζεις το 2/3 των βιολογικων υλικων καθε μηνα?????
Πως καταφερνεις να εχεις 25C τετοια εποχη?

Ξερεις ποσο γρηγορα μεγαλωνουν τα οσκαρ??!!!!
Το ενυδρειο το εστησες για μερικους μηνες? εχεις σκοπο να το αλλαξεις πολυ συντομα?
Τα παπαγαλοψαρα καλα εκανες και τα λυπηθηκες, αλλα τι θα κανεις σε πολυ συντομο χρονικο διαστημα με το ενυδρειο, αφου πολυ πιθανα θα γινει χαμος εκει μεσα.
Γεια σου φιλε μου.Λοιπον να σου απαντησω,
το καθαρισμα γινεται παντα με νερο απο το ενυδρειο.ακολουθησα τις οδηγιες του κατασκευαστη.ο ανθρακας γραφει πως θελει αντικατασταση καθε μηνα αλλα μια συμβουλη απο ενα αλλον φιλο εδω ηταν να τον βγαλω τελειως το οποιο και θα κανω για να τον αντικαταστησω με πιο πολλα βιολογικα.
Οι οδηγιες στα βιολογικα ηταν αλλαγη καθε περιπου 45 μερες αλλα τα 2/3 ετσι ωστε να μενουν λιγα απο τα παλια για να στρωθουν γρηγοροτερα τα καινουργια.
οι 25 C οφειλονται σε πολη καλη μονωση του σπιτιου οπου με λιγα λεπτα απο το aircondition παγωνει μια χαρα ο χωρος.
Εχω καταλαβει ποσο γρηγορα μεγαλωνουν αφου οταν τα πηρα ηταν στο μεγεθος αναπτηρα και τωρα ειναι σαν την παλαμη μου σε 3 μηνες μονο.
Το ενυδρειο το εστησα με οτι καλυτερο καταφερα να βρω στο νησι.Οταν μπορεσω θα ξεκινησω τα ζωντανα φυτα και αλλο υποστρωμα βεβαια.
Οσο για τα παπαγαλακια ειδη μιλαω με 3 petshop εδω για να βρουν νεο σπιτι.

Ο λογος λοιπον φιλε μου που ειπα να ερθω στην παρεα σας ειναι για να μαθω περισσοτερα απο ανθρώπους που ξερουν κατι παραπανω. Εχω διαβασει πολυ για οτι ψαρακι εβαλα στο ενυδρειο ακομα και για τα παπαγαλακια που θα μεινουν για λιγο και δεν ειμαι ξερολας αλλα ουτε και επιπολεος.
Μαθαινουμε απο τα λαθη μας και αποκταμε εμπειρια με τον χρονο.
Τελος παρατηρω οτι οσο πιο πολυ ασχολησαι και διαβαζεις βλεπεις πολλες διαφορετικες γνωμες οποτα στο τελος το τι θα ακολουθησεις ειναι λιγο μπερδεμα.
Φιλικα,ευχαριστώ για τις επισημανσεις σου.

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη nikharalabo : 18-07-11 στις 19:02 Αιτία: Automerged Doublepost
Απάντηση με παράθεση
 
Page generated in 0,01938 seconds with 11 queries