Εμφάνιση ενός μόνο μηνύματος
  #23  
Παλιά 15-07-11, 17:30
Το avatar του χρήστη delta66
delta66 Ο χρήστης delta66 δεν είναι συνδεδεμένος
Professor
 
Εγγραφή: 29-09-2007
Περιοχή: Αθηνα
Μηνύματα: 19.360
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Frangisk Εμφάνιση μηνυμάτων
Να ρωτήσω κι εγώ κάτι βρε παιδιά εσείς που ξέρετε...
Είναι πιο φτηνό να φτιάξεις ένα ενυδρείο (για περίπου 128 λίτρα που θέλω εγώ διάσταση 80x40x40cm) από το να βρεις ένα (περίπου στις διαστάσεις...δεν νομίζω να βρω ακριβώς) μεταχειρισμένο ?
Να τονίσω ότι θα πρέπει να φτιάξω (η να αγοράσω) και έπιπλο.
Νομίζω ότι μεταχειρισμένο θα είναι πιο φτηνό αλλά για πέστε κι εσείς που έχετε ήδη φτιάξει παρόμοια μεγέθη, πόσο περίπου κόστισε ?

Υ.Γ. Ξέρω ότι η χαρά του να φτιάχνεις κάτι μόνος σου δεν συγκρίνετε με το "αγοραστό" για κάποιους αλλά εδώ ρωτάω καθαρά για άποψη κόστους.
Κοιταξε, δεν παιζει τοσο σημασια η κοστολογιση ενος ενυδρειου (ειτε ετοιμο εμποριου, ειτε diy, ειτε παραγγελια σε επαγγελματια) οσο η αξιολογηση.

Εξηγω.
Η αγορα των υλικων απο το καθενα μας, για το φτιαξιμο ενος ενυδρειου ενος ενυδρειου μπορει να διαφερει στο κοστος (αλλος βρισκει καλυτερες τιμες απο τον αλλο κλπ) οπως μπορει να διαφερει και η αξιολογηση της ποιοτητας των υλικων αυτων απο τον καθενα μας.
Το ιδιο μπορει να συμβει και σε παραγγελια σε επαγγελματια, (καποιος μπορει να εχει καλυτερες τιμες για το ιδιο σε ποιοτητα ενυδρειο, απο αλλον).
Ακομα και στα ετοιμα εμποριου συμβαινει συχνα αυτο.
Μετα εχουμε και την ικανοτητα του καθενος μας να φτιαξει ενα ενυδρειο (αλλος μπορει να καταστρεψει καναδυο ενυδρεια ή βασεις μεχρι να το πετυχει).

Ολα αυτα εχουν και το σημαντικο παραγοντα "ποιοτητα υλικων και κατασκευης".

Το φυσιολογικο ειναι, ενα ενυδρειο που φτιαχνεται απο ενα χομπιστα που ξερει να κολλαει ενυδρεια, ξερει να φτιαχνει βασεις ενυδρειων και ξερει να αγοραζει ποιοτικα υλικα σε αναλογικα καλες τιμες, θα ειναι το πιο οικονομικο ενυδρειο αναλογικα με την ποιοτητα του.
__________________
O delta66 δεν εχει καμια σχεση με επαγγελματα που αφορουν το ενυδρειο και δεν εξαρταται απο σπονσορες, επαγγελματιες και διαφημισεις.
Γραφει ελευθερα και ανεπηρεαστα την αποψη του και ευχαριστει το GAB που του δινει αυτη τη δυνατοτητα.
Απάντηση με παράθεση
 
Page generated in 0,01507 seconds with 11 queries