Εμφάνιση ενός μόνο μηνύματος
  #3  
Παλιά 26-09-04, 15:04
pavlos Ο χρήστης pavlos δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 14-12-2002
Μηνύματα: 92
Προεπιλογή

Παράθεση:
Θέλω να ξέρω αν υπάρχει τρόπος αντικειμενικής μέτρησης του φωτισμού στο ενυδρείο.. και αυτό γιατί το δικό μου έχει διαστάσεις 200Χ70Χ70 .εκ δεν έχει καπάκι και από πάνω του κρέμονται δυο καμπάνες με λάμπες υδραργύρου 120W η κάθε μια ..πως μπορώ να ξέρω με ασφάλεια ότι έχω επιλέξει τα σωστά watt και έχω κρεμάσει τις λάμπες στο σωστό ύψος??
Τι εννοείς αντικειμενική μέτρηση?
Ολα εξαρτώνται από το είδος του φυτεμένου ενυδρείου που θέλεις να φτιάξεις (χαμηλής η υψηλής φροντιδας).
Στην δική σου περίπτωση υποθέτω ότι θέλεις να δημιουργήσεις ένα ενυδρείο χαμηλής φροντίδας (ανατρεξε στo forum του GAB για οδηγίες γιά ένα τέτοιο τύπο ενυδρείου). Είναι λογικό να κάνεις τέτοιο τύπο με τα λίτρα αυτου του ενυδρείου. Σέ τέτοιες περιπτώσεις από 0,27 w/lt με 0,55 w/lt είναι από επαρκές μέχρι εντάξει, όταν το φώς είναι κοντα στην 0,55 w/lt. Οι λάμπες ατμών υδραργύρου από ότι ξέρω εκπέμπουν περισσότερο φώς από τα αντίστοιχα watt σε λάμπες φθορισμού με μπόλικη ακτινοβολία στο UV range, υποθέτω ότι είναι λάμπες με μετασχηματιστή σε σχήμα καμπάνας.
Παίρνοντας όλα τα παραπάνω υπόψη σου κανόνισε την πορεία σου πολλές αναφορές για χαμηλής φροντίδας ("low maintenance planted tank(s)" είναι το keyword σου) θα βρείς σε διαφορα sites στο ιντερνετ.
Αυτά
__________________
Knowledge is power, but i think that first we should learn HOW to learn
Απάντηση με παράθεση
 
Page generated in 0,01529 seconds with 11 queries